Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rzeczywistość wirtualna urzeczywistnia się

-- czwartek, 01 maj 2008

Technologia rzeczywistości wirtualnej - oprócz projektowania - pełni również rolę udoskonalonej metody szkolenia w zakresie skomplikowanych systemów. General Dynamics C4 Systems, na przykład, wykorzystuje wirtualny sprzęt w celu dostarczenia żołnierzom wsparcia w testowaniu nowego sprzętu takiego jak Land Warrior Systems (systemy żołnierza piechoty), będącym pakietem, który podłącza ich do sieci pola walki. Technologia rzeczywistości wirtualnej pozwala żołnierzom przeprowadzenie próby pozorowanych misji tak, aby byli oni lepiej przygotowani na test fizyczny. Technologia ta pozwala również dowódcom obserwować jak żołnierze radzą sobie z nowym sprzętem. – Podczas, gdy żołnierze przechodzą testy, otrzymują oni dane z systemu dotyczące tego, w którym miejscu się znajdowali i w jaki cel mierzyła ich broń – wszystko to, co miało miejsce jest nagrywane – twierdzi Ralph Whitney, dyrektor ds. szkoleń i systemów symulacyjnych firmy General Dynamics C4 Systems, która opracowuje szereg aplikacji komunikacyjnych dla sił zbrojnych korzystających z technologii rzeczywistości wirtualnej.

Te natychmiastowe informacje zwrotne są tym bardziej istotne, jeśli chodzi o kwestie wojskowe. Wewnątrz Dowództwa Badań, Rozwoju i Techniki (RDECOM) korzystanie z technologii rzeczywistości wirtualnej jest jedynie częścią modernizacji Six Sigma przeprowadzanej w celu szybszego udostępniania platformy remontowej na polu walki. Zazwyczaj RDECOM potrzebowało sześciu lat na wprowadzenie satysfakcjonującej platformy remontowej na pole walki. Dziś dzięki procesom szczupłego rozwoju produktów, wirtualnemu prototypowaniu i całkowicie nowemu i przyspieszonemu sposobowi gromadzenia danych dotyczących wymagań użytkownika, grupa ta była w stanie zredukować ten cykl do dwóch lat.

– W aplikacjach wojskowych czas jest czynnikiem krytycznym – wrogowie strzelają do ciebie a ty musisz rozwiązać problem natychmiast w danej chwili, a nie przykładowo za sześć miesięcy – stwierdza Joe Kleiss, szef ekipy ds. projektów specjalnych Piechoty Morskiej RDECOM.

dn

 

VR pomaga leczyć żołnierskie PTSD

 

Porozmawiajmy o innych zastosowaniach technologii wirtualnej rzeczywistości. Naukowcy z Instytutu Kreatywnych Technologii na Uniwersytecie Kalifornia (University of California’s Institute for Creative Technologies) opracowali system na bazie wirtualnej rzeczywistości, który pomaga leczyć przypadki Zespołu Stresu Pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder – PTSD) u powracających z wojny żołnierzy.

 

Wirtualna symulacja warunków w Iraku, którą można odtworzyć na standardowym komputerze PC używając wyświetlaczy montowanych na głowie, odtwarza widoki, dźwięki i nawet „aromat” pola walki, pozwalając żołnierzom ponownie przeżyć i skonfrontować swoje doświadczenia w warunkach kontrolowanych przez lekarza, według prof. dr Skip Alberta Rizzo, naukowca, związanego z ICT współodpowiedzialnego za opracowanie systemu wirtualnej symulacji. – Symulacja pozwala im stopniowo powrócić do Iraku w kontrolowanych warunkach – i to jest istotą symulacji – dodaje Pizzo. – Kiedy oni znajdują się w warunkach wirtualnej rzeczywistości (VR), my możemy przenieść ich ponownie w tamten rzeczywisty świat i zmniejszyć tym samym ilość wymaganych rozmów terapeutycznych.

 

Wirtualny Irak odzwierciedla pacjentom trzy możliwe sytuacje: na pustyni, w pojeździe Hamvee, w mieście i we wsi na Bliskim Wschodzie. Pacjenci są przeniesieni w tamte warunki i prowadzący lekarz za pomocą kliknięcia myszką może zwiększać lub zmniejszać doświadczenia w zależności od pacjenta reakcji. – To nie jest zautomatyzowana samo-terapia, ale jest to narzędzie, które w rękach doświadczonego lekarza może być bardzo pomocne i z korzyścią dla pacjenta –, stwierdza Rizzo.

 

Istnieje około 20 placówek w Stanach Zjednoczonych, które stosuje powyższy system. Koszt takiego systemu to około 8.000 dolarów.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce