Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rzeczywistość wirtualna urzeczywistnia się

-- czwartek, 01 maj 2008

Kolejnym projektem będącym w trakcie realizacji jest stworzenie pomieszczenia kontrolnego rzeczywistości wirtualnej do obsługi Wojskowych Bezzałogowych Maszyn Powietrznych (UAV), według James’a Oliver’a, profesora inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Stanu Iowa oraz dyrektora VRAC, organizacji obsługującej C6, zmodernizowane sześcioboczne pomieszczenie rzeczywistości wirtualnej, które może się szczycić rozdzielczością 100 milionów pikseli, obecnie najlepszą na świecie. Obecne środowisko kontrolne dla maszyn UAV jest raczej wymagające, aby poprowadzić jedną misję potrzeba kilku operatorów. Dzięki subwencji Sił Powietrznych w roku 2005 powierzono VRAC budowę interfejsu multimodalnego dla przyszłych działań dowodzenia i kontroli przy wykorzystaniu technologii rzeczywistości wirtualnej. Pomysł polega na demonstracji maszyny UAV w otaczającej przestrzeni powietrznej i terenie wraz z wszelkimi informacjami zebranymi przez przyrządy i kamery. Daje to możliwość stworzenia bardziej interaktywnego i intuicyjnego interfejsu, umożliwiającego kontrolę wielu maszyn UAV przez jednego operatora.

Nieprzerwanie prowadzone są dalsze badania związane z zastosowaniem technologii rzeczywistości wirtualnej w dowództwie i kontroli operacji na polu walki. Niegdyś dowódcy rozplanowywali strategię na stołach i potrzeba było tygodni, aby dokonywać stosownych zmian. Nowoczesną wersją prymitywnego dowództwa operacji są ogromne centra kontrolne wyposażone w dużą ilość ekranów. Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają one nowocześnie, Oliver twierdzi, że systemy te nadal okryte są tajemnicą. – Jest wiele ekranów informacji, jednak są to informacje niewspółmierne, pochodzące z różnych źródeł – zazwyczaj są to liczby, mapy 2-D i współrzędne (długości i szerokości geograficznej) – dodaje. – Celem jest całkowita ich integracja, aby pozbyć się wszelkich niejasności umożliwiając jednocześnie osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji zbadanie wszelkich dostępnych możliwości.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce