Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Rower składany inaczej DUBIKE

-- sobota, 01 marzec 2008

Młody student-konstruktor, za projekt tego innowacyjnego roweru składanego, został wyróżniony w konkursie Design Tech Forum 2007 oraz uplasował się wśród trzydziestu pięciu najlepszych projektów kategorii „Model” i „Photorealistic Images” w organizowanym w U.S.A. światowym konkursie „SolidWorks 2007 Design Contest”. Rozwój cywilizacji – to truizm – następuje dzięki ludziom poszukującym nowych rozwiązań służących np. ułatwieniu życia. Takim człowiekiem jest, bez wątpienia, autor poniższego artykułu-relacji. Oddajemy mu głos.

Skąd Pomysł.

Wszystko zaczęło się od projektu, który należało wykonać na III roku moich studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Projektem miało być większe złożenie wykonane w programie SolidWorks. Nad pomysłem myślałem około miesiąca, aż pewnego dnia przeglądając Internet natrafiłem na rowery składane, a że często jeżdżę rowerem i bardzo to lubię, temat od razu wydał mi się interesujący. Były to moje początki pracy z programem SolidWorks i stworzyłem prototyp składanego roweru. Na wakacjach Pan dr inż. Andrzej Łukaszewicz (prowadzący moje zajęcia projektowe) skontaktował się ze mną i poinformował o konkursie na projekt innowacyjnego roweru. Nie zastanawiając się długo zabrałem się do pracy tworząc rower od nowa wykorzystując wcześniejszą koncepcję składania roweru.

Mój prototyp, na tle innych rowerów, wyróżniał niespotykany sposób składania – rozkładania. Postanowiłem, iż oprócz tej innowacji, rower musi też mieć ciekawy, a wręcz zaskakujący „design” – nie spotykany w dostępnych dotychczas na rynku konstrukcjach rowerów składanych – wzbudzający zachwyt i zainteresowanie. Na taką stylistykę miał wpływ emitowany na kanale Discovery Channel program „Orange County Choppers”, który oglądałem. Wiele zaprezentowanych tam elementów jednośladów jest właśnie projektowanych przy użyciu współczesnych narzędzi inżynierskich i nierzadko wytwarzanych na obrabiarkach numerycznych. I tak powstał conceptbike „DUBIKE”.

Autor: Tekst i rysunki: Dawid Fionik


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce