Raport: Biura inżynieryjno-projektowe w Polsce 2007
-- niedziela, 01 kwiecień 2007
Absolutna większość firm powstała po przemianach przełomu lat 80. i 90. Sprzyjająca koniunktura pozwalała osobom z inicjatywą na podejmowanie wyzwań. Część spośród firm to kilkuosobowe przedsiębiorstwa, koncentrujące się na wzornictwie, większość to kilkunastoosobowe firmy, z dominującym udziałem kadry inżynierskiej. Przeważają firmy zatrudniające więcej niż 10 osób, ale liczba firm zatrudniających zespoły liczące kilkudziesięciu inżynierów jest podobna do tych , w których pracuje zaledwie kilka osób.
Głównym odbiorcą usług wydaje się przemysł motoryzacyjny i branże z nim związane, co nie powinno dziwić: konstrukcja współczesnych samochodów stawia przed inżynieramiprojektantami wiele wyzwań.
Na podstawie odpowiedzi na nadesłane ankiety możliwe stało się oszacowanie kosztów związanych z projektowaniem. Wymieniona tutaj przybliżona (zależna od wielu czynników, m.in. rodzaju użytego oprogramowania, liczby zaangażowanych specjalistów, wykonania dodatkowych analiz i badań, zatrudnienia konsultantów z zewnątrz, wreszcie od specyfiki i charakteru realizowanego projektu) stawka za godzinę pracy biura wynosi od niespełna 60 do 200 zł netto. Jeśli przemnoży się to przez czas potrzeby na realizację projektu (obie wartości znajdziemy w Tabeli 1.), otrzymamy wynik, który może pozwolić nam na zorientowanie się w przewidywanej skali wydatków. Zastrzegamy jednak, iż wynik ten nie może być za miarodajny, większość firm dokonuje bowiem wycen całościowych na podstawie analizy założeń projektu i oczekiwań klienta.
Jak biura projektowe postrzegają wykorzystywane oprogramowanie?
W projektach realizowanych dla przemysłu motoryzacyjnego najczęściej wykorzystywane są systemy CATIA V4 i V5, Unigraphics i I-DEAS. W przypadku sektora maszyn przemysłu ciężkiego, sprawdza się Pro|Engineer i... ponownie CATIA. W branży lotniczej i transportu szynowego – CATIA i IDEAS. Najbardziej zróżnicowane systemy wykorzystuje się w inżynierii mechanicznej: CATIA, Pro|E, Unigraphics, SolidWorks, Inventor i AutoCAD. W szczególnych przypadkach biuro dysponuje specjalnymi aplikacjami typu E3D (cable wiring), sheetmetal, kinematics, MES etc.