Raport: Biura inżynieryjno-projektowe w Polsce 2007
-- niedziela, 01 kwiecień 2007
Pomysł przygotowania przeglądu rynku biur inżynieryjno-projektowych narodził się w ubiegłym roku, w wyniku obserwacji pewnych zjawisk i procesów zachodzących w czasie trwania cyklu życia dowolnego produktu. Najpierw koncepcja, potem opracowanie projektu, realizacja, wdrożenie, produkcja… Czy wszystkie te czynniki muszą zachodzić w obrębie jednostki, jaką jest, powiedzmy, zakład produkcyjny?
W większości dużych zakładów działają wyspecjalizowane komórki – biura projektowe. Nie oznacza to jednak, iż biuro takie, w oderwaniu od produkcji, nie ma racji bytu
Liczba funkcjonujących na naszym rynku firm, których główną – a często jedyną działalnością jest projektowanie, konstruowanie i analizy na potrzeb przedsiębiorstw produkcyjnych, dobitnie świadczy o tym, iż taki rodzaj działalności ma swoją przyszłość. I nie potrzeba na nią wielkich, astronomicznych nakładów finansowych – nie licząc oczywiście zakupu stacji roboczej i licencjonowanego oprogramowania. Dzięki temu może stanowić szansę na rozwój i niezależność dla wielu spośród absolwentów wyższych uczelni technicznych, którzy zdecydują się na samodzielny udział w grze rynkowej.
W kolejnej edycji Raportu prezentujemy pełniejsze zestawienie firm, których głównym profilem jest działalność usługowo-projektowa, a których oferta skierowana jest najczęściej do… dużych zakładów wytwórczych. Specyfika naszego pisma wykluczyła i tym razem wszelkie pracownie architektoniczne (chociaż w przypadku projektów hal produkcyjnych, zakładów, uwzględniających zainstalowanie ciężkich maszyn etc., inżynieria architektoniczna mogłaby znaleźć tutaj swoje miejsce). Staraliśmy skupić się na przedsiębiorstwach projektujących dla przemysłu. Wachlarz usług okazuje się bardzo szeroki, od opracowania projektu po nierzadko gotowy prototyp lub wdrożenie. Obejmuje zarówno wzornictwo, jak i rozwiązania stricte techniczne i technologiczne.