Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przyszłość działań wojennych

-- czwartek, 01 maj 2008

Przyszłościowe systemy bojowe, które ma zamiar wprowadzić armia amerykańska, połączą żołnierzy i roboty w ogromną, bezprzewodową sieć

Armia testuje bezzałogowy aparat latający klasy 1 

Scenariusz wzięty jakby prosto z filmu science fiction: Pojazd przypominający z wyglądu latający spodek wisi przed oknem budynku na wysokości drugiego piętra, używając czujników i termografii do poszukiwania ukrytych w środku ludzi lub broni. Czujniki optyczne pojazdu wykryły ładunek wybuchowy – dane na jego temat przesyłane są do dowódcy, który podejmuje decyzję o zniszczeniu budynku.

Mało prawdopodobne? Wcale nie. Wraz z 25 wykonawcami głównymi i 600 podwykonawcami, armia amerykańska już pracuje nad systemem, który będzie w stanie robić takie rzeczy, a nawet o wiele więcej, System ten, znany pod nazwą Przyszłościowych Systemów Bojowych (Future Combat Systems - FCS), uważany jest za najambitniejszy program techniczny w historii amerykańskich sił zbrojnych.

– To wielkie wyzwanie natury technicznej, dlatego właśnie o pomoc zwróciliśmy się do przemysłu –, stwierdza Paul Mehney, oficer ds. kontaktów publicznych kierownika programu FCS. – Dla amerykańskich sił zbrojnych, jest to rewolucyjny sposób projektowania i rozwoju.

Faktycznie, amerykańskie siły zbrojne współpracują z przemysłem, głównie z powodu rozmiarów projektu. FCS obejmuje dziewięć różnych typów załogowych pojazdów lądowych, od samobieżnych działek do systemów obserwacji terenu. Obejmuje dwie klasy zrobotyzowanych pojazdów latających, od przypominającego latający spodek pojazdu wiszącego w powietrzu do bezzałogowego mini-śmigłowca. W jego skład wchodzą także dwie klasy bezzałogowych pojazdów lądowych, cztery typy czujników taktycznych, trzy typy czujników przeznaczonych do użytku w środowisku miejskim, scentralizowane urządzenia sterujące dla żołnierzy i łącząca wszystko w całość sieć, której pracą steruje program zawierający prawie 67 milionów linii kodu.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce