Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przemysł samochodowy spieszy w stronę ERY ETANOLU

-- piątek, 28 listopad 2008

Podgrzewanie celulozy

Bilans energii jest jednak na tyle mało zadowalający, że zmusił wielu ekspertów do przyjrzenia się alternatywnym surowcom, takim jak np. celuloza.

Materiały celulozowe posiadają bilans energii na poziomie siedem albo osiem do jednego, co jest bardzo atrakcyjne – twierdzi David Cole, dyrektor Center for Automotive Research. Ponadto koszt to ok. 26 centów za litr, co również jest niezwykle zachęcające.

Firmy takie jak Coskata usiłują zarobić na korzyściach, jakie oferuje etanol celulozowy, opracowując procesy produkcji o dużym prawdopodobieństwie powodzenia. Coskata utrzymuje, że potrafi wytwarzać etanol, wykorzystując takie surowce, jak wióry drewniane, odpady komunalne, śmieci, czy zużyte opony. Metoda opracowana przez firmę wydaje się prosta: materiały na bazie węgla rozkładane są na komponenty organiczne w etapie zwanym gazyfikacją. Po „gazyfikacji”, wewnątrz bioreaktora wypełnionego opatentowanymi mikroorganizmami (tak, mikroorganizmy można opatentować), surowce są rozkładane na etanol i wodę. Po zakończeniu destylacji uzyskiwany jest czysty etanol.

Proces ten jednak jest o wiele bardziej skomplikowany niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Metoda firmy Coskata opiera się na obecności mikroorganizmów albo „żyjątek”. Odkryte przez profesora University of Oklahoma żyjątka to występujące w przyrodzie organizmy podobne do bakterii, które podobno mogą przetworzyć dowolną ilość gazu syntezowanego albo „jedzenia żyjątek”, zamieniając go na etanol. Inżynierowie Coskata informują, że odkrycie żyjątek zajęło dziesięciolecia.

Niektórzy mogą poświęcić całe życie na znalezienie takich organizmów – stwierdza Wes Bolsen, szef działu marketingowego firmy Coskata.

Dyrektorzy GM, którzy obejrzeli tę technologię pod koniec zeszłego roku, byli tak zachęceni, że utworzyli spółkę z firmą Coskata, by przyspieszyć budowę wytwórni. Coskata oczekuje, że do 2011 roku zakład produkować będzie 378 milionów litrów rocznie. Pomimo że działania firmy do chwili obecnej obejmowały ograniczoną produkcję, kierownicy Coskata mają pewność, że wart 400 milionów dolarów zakład z łatwością zwiększy skalę produkcji.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce