Przemysł samochodowy spieszy w stronę ERY ETANOLU
-- piątek, 28 listopad 2008
Pojazd nie wie, że ‘powinien się spodziewać etanolu – dodaje Jones. Wie jedynie, że zmienił się współczynnik powietrze-paliwo.
Paliwo zmienia również parametry robocze wyprzedzenia, ponieważ etanol wymaga innej charakterystyki zimnego startu oraz synchronizacji regulacji zapłonu i recyrkulacji spalin.
Producentów pojazdów wszystkie te zmiany kosztować będą razem ponad 100 dolarów w przypadku każdego samochodu – być może nawet 150 dolarów / pojazd.
W samochodach o małej pojemności koszty te będą nieco wyższe – nadmienia Jones. W przypadku pojazdów o dużej pojemności koszty mogą zostać nieco inaczej rozłożone.
Wydajność energetyczna?
Podstawowym pytaniem jednak pozostaje to, czy etanol jest wydajnym zamiennikiem benzyny. Niektórzy specjaliści uważają, że każdy litr etanolu wyprodukowanego z kukurydzy wymaga spalenia niemal całego litra paliwa kopalnego. Duża część tego paliwa zużywana jest podczas procesu destylacji, ale ciężkie maszyny rolnicze z silnikami diesla również odpowiedzialne są za pewną utratę energii.
Większość ekspertów uważa, że do wytworzenia z kukurydzy 1,3 litra etanolu potrzebny jest 1 litr paliwa kopalnego, ale niewielu z nich utrzymuje, że w toku tego procesu produkcji zużywana jest większa ilość energii, niż jest wytwarzana. W większości szacunków nie uwzględnia się energii pochodzącej z pracy na farmie, energii potrzebnej do stworzenia i wyprodukowania ciągnika oraz energii wykorzystywanej podczas nawadniania – twierdzi David Pimentel, profesor entomologii na Cornell University i wcześniejszy doradca ekologiczny Białego Domu. Pomijając niemal połowę wkładanej energii, można udowodnić, że fabryka przetwarzająca kukurydzę jest w stanie zgromadzić więcej energii, niż jej potrzeba do wytworzenia etanolu. Ale naprawdę to tak nie jest. Pimentel szacuje, że proces produkcji etanolu z kukurydzy faktycznie wymaga zainwestowania równoważności ok. 1,43 litra ropy, by wyprodukować 1 litr etanolu.
Zwolennicy etanolu twierdzą, że podobne badania są niezwykle nieprecyzyjne. Kiedy oddzieli się ziarno od plew, można zauważyć, że szacunki te oparte są na danych sprzed 20 lat – stwierdza Caupert z National Corn-To-Ethanol Research Center.