Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Projektowanie z wykorzystaniem modeli – nowa dziedzina komputerowego wspomagania prac inżynierskich

-- piątek, 01 luty 2008

Zastosowanie nowatorskiego czujnika zwiększa niezawodność pomiaru momentu obrotowego w stosowanych w przemyśle elementach łączących.

Możliwości komputerowego wspomagania prac inżynierskich (CAE) cały czas ewoluują i rosną w miarę, jak zwiększa się moc obliczeniowa komputerów stacjonarnych. To pozwala producentom oprogramowania opracowywać programy o większych możliwościach. Jednocześnie, spadające ceny tych komputerów sprawiają, że ich użytkownicy mogą czerpać korzyści płynące ze wzrostu wydajności, jakie oferują te pakiety CAE.

Jedną z najnowszych i zdobywających popularność dziedzin CAE jest projektowanie z wykorzystaniem modeli (Model-Based Design). Umożliwia ono inżynierom opracowywanie modeli symulacji na poziomie systemowym, matematycznie opisujących dynamiczne zachowanie urządzeń i sprzętu. Modele te mieszczą w sobie wiele dziedzin inżynierii, w tym (choć nie tylko) instalacje mechaniczne, elektryczne i systemy sterowania. Projektowanie z wykorzystaniem modeli dobrze nadaje się do rozwoju mechatronicznego, z naciskiem na rozwój regulatorów wbudowanych.

Dlaczego więc ten typ projektowania tak szybko zdobywa zainteresowanie producentów sprzętu, zmagających się ze złożonym problemem rozwoju wbudowanych systemów sterowania? Korzyści sprowadzają się do udokumentowanego faktu, że projektowanie z wykorzystaniem modeli skraca czas i zmniejsza koszty związane z tradycyjnym podejściem, które zazwyczaj oznacza projektowanie prototypu z wykorzystaniem właściwego osprzętu systemowego. Stosowanie projektowania z wykorzystanie modeli pozwala wykrywać błędy na początku fazy symulacyjnej projektu, a nie w fazie sprzętowej, gdzie problemy trudniej jest wyśledzić, a ich usunięcie jest kosztowne. W przypadku projektowania z wykorzystaniem modeli fazy końcowe obejmujące testy prototypów sprzętowych przeprowadzane są po to, by dokonać walidacji dobrych projektów, a nie po to, by wykryć złe.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce