Projektowanie elementów blachowych w AIS2008
-- sobota, 01 wrzesień 2007
Moduł do projektowania elementów konstrukcji blachowych w Autodesk Inventor jest przeznaczony do projektowania metalowych obudów urządzeń, jak również rozmaitych elementów konstrukcyjnych z blach, takich jak: wsporniki, okucia, osłony itp. Choć zasadnicza idea i przeznaczenie modułu w Inventorze 2008 nie uległy zmianie, to na pewno zwiększył się komfort pracy i poprawiła przyjazność jego narzędzi.
Interfejs i obsługa
Inżynierowie Autodesk poświęcili wiele uwagi modułowi do rozwinięć blachowych dla nowej wersji programu. Zmiany obejmują pełny zakres funkcjonalności – od modelowania po dokumentację, ze szczególnym uwzględnieniem interfejsu obsługi oraz procesu projektowego.
Wielu projektantów, używających modułu, to użytkownicy okazjonalni, którzy nie mają czasu ani potrzeby stać się ekspertami w tym zakresie, dlatego ujednolicono wygląd okienek dialogowych i zwiększono klarowność zawartych w nich funkcji poprzez dodanie pomocnych ilustracji do opcji w oknach. Dzięki przyciskowi Zastosuj można dokonywać zmian bez opuszczania okien dialogowych, a udoskonalony podgląd zmian na modelu pozwala uniknąć stosowania metody prób i błędów. Efekt potencjalnej zmiany po prostu widać na projektowanym elemencie.
EFEKTY zmian w przeprojektowanym oknie dialogowym Kołnierz są przewidywalne i bezpośrednio widoczne na ekranie
Osobne okienko rozwinięcia blachy z poprzednich wersji programu zostało zintegrowane z głównym obszarem roboczym i aktywacja rozwinięcia następuje poprzez kliknięcie w przeglądarce. Ta pozornie nieduża zmiana ma poważny wpływ na sposób pracy i stwarza nowe możliwości edycyjne. Obecnie użytkownik pracujący z modułem rozwinięć blachowych może przełączać się między dwoma trybami, zagiętym oraz rozwiniętym, i to w dowolnym momencie. Oba tryby oferują edycję modelu blachy, w obu kolejne operacje edycyjne są dostępne w postaci historii w przeglądarce i oba mają swoje panele z narzędziami. W dalszej części artykułu powiem nieco więcej o specyfice nowego trybu rozwinięcia.