Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

POTENCJAŁ RYNKU RAPID PROTOTYPING…

-- czwartek, 27 listopad 2008

Coraz częściej od systemów szybkiego prototypowania wymaga się, aby tworzone za ich pomocą części były wytrzymałe, dokładne i funkcjonalne. Czy jest to możliwe? Odpowiedzią są technologie łączące szybkie prototypowanie (rapid prototyping – RP) z szybkim wytwarzaniem produktów (rapid manufacturing – RM) – Selektywne Spiekanie Laserem (SLS) oraz Selektywne Topienie Laserem (SLM)

W jednym z poprzednich artykułów wspomnieliśmy o stereolitografii wykorzystującej laser do polimeryzowania ciekłej żywicy epoksydowej. Laser podobnego typu został wykorzystany przez twórców technologii selektywnego spiekania i topienia różnych rodzajów proszków – od poliamidowych, poprzez polistyrenowe aż do różnego rodzaju proszków metalowych.

Pierwszy system SLS przedstawiono w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku. Został opracowany przez firmę DTM, którą wchłonęło 3D Systems (producent SLA). W tym samym czasie w nad systemami SLS pracowała niemiecka firma EOS GmbH. Do dzisiaj te dwie firmy wyznaczają standardy w technologiach spiekania proszków laserem i posiadają na rynku po kilkaset tego typu systemów.

Zasada budowania modeli w SLS jest połączeniem technologii SLA (stereolitografii) oraz 3DP (3D Printing). Plik STL zostaje podzielony przez oprogramowanie maszyny na bitmapy oraz warstwami wysyłany jest do urządzenia SLS. Na podstawę komory budowania nanoszona jest warstwa proszku, która od góry jest spajana wiązką lasera o mocy 30-100W wg przekazanej wcześniej bitmapy. Po spojeniu warstwy, nanoszona jest na nią kolejna i proces rozpoczyna się od początku. Podobnie jak w technologii 3DP podporą oraz elementem oddzielającym od siebie poszczególne części jest niespieczony proszek. Po wydrukowaniu model należy oczyścić z pozostałego proszku i część jest już gotowa do użycia. W zależności od rodzaju systemu selektywnego spiekania, najczęstsza grubość nanoszonej warstwy to 100 mikronów (0,1 mm). Pozwala ona na uzyskanie dokładności modeli rzędu 0,1-0,2mm, co jest dokładnością wystarczającą zarówno do tworzenia prototypów jak i jednostkowych wyrobów gotowych.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce