Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Potencjał rynku rapid prototyping

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

Od modelu po w pełni funkcjonalny produkt, czyli ewolucja technologii żywicznych

Rosnące zainteresowanie zarówno usługami tworzenia modeli trójwymiarowych z plików CAD’owskich jak i samymi systemami wydruku 3D przyczynia się do powstawania coraz większej liczby opracowań na ten temat. Coraz częściej też projektanci przestają traktować temat Rapid Prototyping (RP) jedynie jako ciekawostkę, lecz zaczynają widzieć praktyczne zastosowanie tych technik w swojej pracy zawodowej.

W ostatnich wydaniach Design News Polska mieli Państwo okazję zapoznać się z ogólnym opisem najpopularniejszych technologii szybkiego prototypowania wykorzystywanych w Polsce. Każda technologia ma jednak własne cechy, które wyróżniają ją na tle pozostałych i kierunkują jej zastosowanie. W niniejszym opracowaniu chcielibyśmy skupić się na technologii PolyJet oraz PolyJet Matrix, zwanych także technologiami żywicznymi.

Z poprzedniego artykułu dowiedzieli się Państwo, iż pierwszą technologią RP była stereolitografia (SLA lub SL). Wykorzystywała ona ciekłą żywicę epoksydową, która była polimeryzowana punktowo przez laser o mocy 100 W. Wynaleziona w 1986 roku do dzisiaj znajduje zastosowanie nie tylko na uczelniach, ale także w wielu światowych korporacjach. Mimo, iż producent nie inwestuje już w rozwój systemów wykorzystujących stereolitografię, technologia ta nadal ma wielu zwolenników ze względu na szeroki zakres dostępnych materiałów, ich właściwości mechaniczno – fizyczne oraz wysoką dokładność stworzonych przy jej pomocy prototypów.

Technologią będącą kontynuatorką SLA jest PolyJet, której poświęcony jest obecny odcinek cyklu. PolyJet to technologia opatentowana w Izraelu przez firmę Objet Geometries. PolyJet wykorzystuje ciekłą żywicę akrylową utwardzaną światłem UV. Model budowany jest z kropel fotopolimeru, które są wystrzeliwane z dysz sterowanych piezokryształami w konkretne miejsce na platformie roboczej (tzw. tray’u). Po naniesieniu warstwy o grubości 16 lub 32 mikronów zaczyna się proces polimeryzacji za pomocą skanowania lampami UV umieszczonymi po obu stronach bloku dyszowego. Następnie platforma obniża się o grubość naniesionej warstwy i proces rozpoczyna się od początku. Wraz z żywicą akrylową nakładany jest (w ten sam sposób) materiał wspierający. Jest to mieszanka wody i żywicy, która stanowi żelowe podpory dla wszelkiego rodzaju kątów ujemnych, daszków, otworów itp. W przeciwieństwie do innych technologii szybkiego prototypowania, podpory tworzone z żelu nie są trwale połączone z powierzchnią modelu, a co za tym idzie, nie ma ryzyka uszkodzenia modelu podczas czyszczenia. Materiał podporowy wypłukiwany jest wodą pod ciśnieniem, dzięki czemu zachowana jest jakość powierzchni oraz dokładność stworzonego prototypu.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce