Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Potencjał rynku rapid prototyping...

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

Od pomysłu po gotową wizualizację w tydzień, czyli zastosowanie technologii 3D Printing w modelowaniu przestrzennym

Proszę wyobrazić sobie sytuację, że mamy tylko tydzień na przygotowanie gotowej makiety osiedla, zakładu produkcyjnego bądź innego obiektu. Zleceniodawca dał nam projekt w pliku 3D, do tego mamy rysunek płaski. Zaczynamy się zastanawiać z czego wykonać ściany, maszyny, budynki czy wizualizację ludzi. Tydzień to za mało czasu, aby wszystko wykonać, posklejać, pomalować i dopasować do siebie. Rozwiązaniem może być szybkie prototypowanie a w szczególności technologia 3D Printing (3DP), przy użyciu której będziemy w stanie w krótkim czasie stworzyć kolorową makietę, dzięki czemu zrealizujemy zlecenie i usatysfakcjonujemy naszego zleceniodawcę wykazując się pełnym profesjonalizmem.

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego artykułu z cyklu „Potencjał rynku Rapid Prototyping”, w niniejszym wydaniu skupimy się na jedynej obecnie technologii szybkiego prototypowania umożliwiającej tworzenie wielokolorowych (w 24 bitowej skali RGB) modeli prototypowych. Od lat 90. XX wieku prym wiedzie tutaj amerykańska firma Z-Corporation. Opatentowała ona nowatorską technologię spajania proszków gipsowych i celulozowych specjalnymi lepiszczami oraz dozowania koloru przy użyciu zwykłych głowic do drukarek atramentowych.

Technologia 3DP zalicza się do technologii przyrostowych. Model jest budowany poprzez naprzemienne nakładanie warstwy proszku oraz lepiszcza z kolorem. Proces jest powtarzany aż do stworzenia całego modelu. Ponieważ podczas wydruku proszek jest nanoszony na cały obszar komory wydruku, a nie jedynie w wybrane miejsca, po wydrukowaniu należy model delikatnie wyjąć z niezwiązanego proszku i oczyścić sprężonym powietrzem. Następnie tak oczyszczony model możemy wykończyć na kilka sposobów w zależności od właściwości, które chcemy uzyskać, nasączając go żywicą epoksydową bądź elastomerem.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce