Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Polimery wytwarzające energię elektryczną

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

Powstała próżnia jest niezbędna, aby nie dopuścić do formowania się pęcherzyków powietrza. Tylna strona panelu jest często pokrywana cienką warstwą folii (polifluorek winylu – politereftalan etylenu) w celu zapewnienia ochrony przed oddziaływaniem środowiska i wpływami mechanicznymi. Materiały muszą tak zabezpieczać ogniwa, aby zapewnić ich czas eksploatacji od 20 do 30 lat. Materiały modułu stanowią około 30% całego kosztu panelu oraz są przyczyną wydłużenia czasu produkcji. Ręczny montaż plus proces laminowania próżniowego powodują, że czas cyklu produkcyjnego wynosi około 30 minut.

Podstawowym celem wynalazku firmy Bayer jest skrócenie czasu produkcji. Kluczowym materiałem jest przezroczysty poliuretan, który przy grubości 1 mm zapewnia współczynnik przepuszczania > 85% w zakresie długości fal od 400 do 1150 nm. Przezroczyste poliuretany produkuje się z alifatycznych poliizocyjanianów. Dodanie miedzi jako składnika zwiększa przewodność cieplną materiału, co z kolei wpływa na zwiększenie sprawności ogniwa.

W systemach cienkowarstwowych, jak ten zaproponowany przez firmę Plextronics, przewodzący materiał polimerowy jest nadrukowywany na podłoża, i w ten sposób całkowicie wbudowany w przezroczysty poliuretan. Moduły mogą być produkowane w procesie formowania wtryskowego z reakcją chemiczną, z częścią optycznie aktywną skierowaną do gniazda formy. Następnie do gniazda wtryskuje się pod dużym ciśnieniem reagujący uretan, który hermetyzuje ogniwo słoneczne.

Firma Bayer przebadała wiele wariantów procesu i technologii materiałów. W innym rozwiązaniu materiały aktywne są nakładane na poliimidową folię. Przednia część struktury składa się z termoplastycznego uretanu i cienkich warstw polimeru fluorowego, które nakładane są w technologii elastycznych obwodów.

W pewnym systemie, testowanym na jednoosobowym kajaku płynącym przez ocean, energia elektryczna produkowana była przez krzemowe ogniwa słoneczne, zahermetyzowane cienką warstwą termoplastycznego poliuretanu wyprodukowanego przez firmę Etimex Primary Packaging w Dietenheim w Niemczech. Panele słoneczne wyprodukowała firma SunWare Solartechnik. Jak twierdzi dr Gunther Stollwerck, ekspert w zakresie hermetyzacji modułów słonecznych tworzywami sztucznymi w Bayer MaterialScience, czasy cykli produkcji zostały zredukowane do 10 i 20 minut.

Autor: Tekst: Redakcja


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce