Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Polimery wytwarzające energię elektryczną

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

Materiał Plexcore PV jest opatentowanym systemem pokrywania, który obejmuje półprzewodniki polimerowe typu n+ i p+, zastrzeżone przez Plextronics. Sam Plexcore PV jest półprzewodnikiem typu p. Po zmieszaniu z materiałami, które przewodzą ujemne ładunki (jak np. fulereny węglowe, dwutlenek tytanu lub selenek kadmu), można uzyskać kompletne ogniwo słoneczne.

Firma ta współpracuje z uniwersytetem w Denver i stanowym uniwersytetem Arizona, w celu zwiększenia sprawności ogniw, poprzez zwiększenie absorpcji spektralnej i większe jej dopasowanie do wyższej części strumienia spektrum światła słonecznego.

Zadaniem firmy Plextronics jest obniżenie kosztów do poziomu, który firma uważa jako komercyjnie opłacalny, czyli 1 USD za wat mocy. Technologie drukowane mogą służyć do produkcji elastycznych ogniw, co znacznie rozszerzy ich zakres zastosowań. Na przykład, elastyczne panele mogą być zainstalowane na namiotach, polimery generujące energię mogą być wbudowane w pokrycia dachowe lub zastosowane jako powłoki na szyby. Głównym naukowcem w Plextronics jest Richard D. McCullough, dziekan Kolegium Naukowego na uniwersytecie Carnegie Mellon i czołowy ekspert w zakresie syntezy regioregularnych politiofenów.

Przy realizacji tego zadania rządowego firma Plextronics współpracuje jedynie z Bayer MaterialScience w Pittsburgh, której menedżer projektu dla przyszłościowego biznesu w Bayer MaterialScience w Pittsburgh Kewin Elsken prognozuje: Produkcja elastycznych materiałów charakteryzuje się możliwością obniżania kosztów dodając W dłuższym okresie czasu elastyczne ogniwa zastąpią konwencjonalne ogniwa na bazie krzemu. Może w ciągu 10 lat, na pewno w ciągu 20 lat.

Wykorzystanie formowania wtryskowego

Firma Bayer opatentowała proces produkcji paneli słonecznych z przednią stroną wykonaną z przezroczystego termoplastycznego poliuretanu zamiast szkła, które przy grubości 3 do 4 mm zapewnia współczynnik przepuszczania w zakresie spektralnym od 90 do 92%. Spoiwem typowo używanym do konstrukcji jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA), który jest roztapiany w temperaturze 150o C podczas procesu laminowania próżniowego. Materiał ten wpływa w zczeliny między przylutowane ogniwa słoneczne i ulega termicznemu usieciowaniu.

Autor: Tekst: Redakcja


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce