Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Polimery wytwarzające energię elektryczną

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

DuPont opracowuje materiały do odprowadzania elektryczności wytworzonej przez ogniwa słoneczne oraz do zamknięcia modułów ogniwa w nie podlegające wpływom środowiska panele, odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV i wstrząsów. Jednym z wkładów firmy DuPont w tym zadaniu jest materiał zwany Solamet, który stanowi system przewodzących metalizowanych materiałów w formie cienkiej folii. Celem jego jest zwiększenie sprawności ogniwa. Uniwersytet Delaware ogłosił niedawno, że nowa technologia zapewnia sprawność na poziomie 42,8%, w stosunku do poprzedniej wartości sprawności wynoszącej 40,7%. DARPA wymaga jednak sprawności na poziomie minimum 50%.

Ogniwa słoneczne bazujące na półprzewodniku krzemowym, podobne do używanych przez konsorcjum Delaware, stanowią ponad 86% udziału w rynku ogniw słonecznych. I tu leży problem. Kłopoty z dostawami i rosnące ceny krzemu spowalniają handlowy rozwój produktu od 2004 r. Technologie następnej generacji używają cienkich folii wykonanych z takich materiałów jak amorficzny krzem, polikrystaliczny krzem, mikrokrystaliczny krzem, tellurek kadmu oraz miedziowo indowy selenek/siarczek. Materiały te na ogół zapewniają mniejszą sprawność niż krzem, lecz są dużo tańsze w produkcji.

 

Historia ogniw słonecznych:

 

1878:Francuski nauczyciel matematyki przedstawia na wystawie w Paryżu maszynę parową ogrzewaną energią słoneczną jako sposób na zmniejszenie zależności od angielskiego węgla. Wynalazek jego nie doczekał się realizacji z powodu spadku cen węgla. Ten sam problem obecnie dotyczy również ogniw słonecznych.

 

1956:Pierwsze praktyczne ogniwo słoneczne powstało w Bell Laboratories w New Jersey. W ciągu roku pojawił się, jako rozwojowy produkt, odbiornik radiowy zasilany energią słoneczną. „Już tego nie robimy - informuje Lawrence Kazmerski, dyrektor Krajowego Centrum Fotowoltaiki w Krajowym Laboratorium Energii Odnawialnej w Golden w stanie Colorado i dodaje - Musimy skrócić czas do pojawienia się produktu na rynku, który wynosi obecnie osiem lat. Musimy się sprężyć”.

 

1960:Firma Hoffman Electronics wyprodukowała ogniwo słoneczne o sprawności 14%.

 

1983:Całkowita moc zainstalowana w ogniwach słonecznych wynosi 21,3 MW.

 

2004:Opracowanie ogniw foto-elektrochemicznych.

 

2006:Uruchomiony zostaje program California Solar Initiative, przeznaczający 2,8 miliarda USD na rozwój ogniw słonecznych.

Autor: Tekst: Redakcja


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce