Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Polimery wytwarzające energię elektryczną

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

Opatentowane półprzewodnikowe polimery jednoczą się z konwencjonalnymi technologiami, aby przyspieszyć rozwój wykorzystania energii słonecznej

Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne znacznie zmniejszą koszty uzyskiwania energii słonecznej

Na pewno nie jest łatwo być zielonym. Ameryka - po dwóch znaczących podwyżkach cen - uruchomiła w latach siedemdziesiątych XX wieku ambitne programy zmniejszania zależności od ropy naftowej. Jednakże, za każdym razem, wielka kampania na rzecz ekonomicznych samochodów i alternatywnych źródeł energii szybko straciła impet po spadku cen tego paliwa.

Zmieniające się tendencje mają bezpośredni wpływ na rozwój technologii wykorzystujących energię słoneczną, której udział w światowej produkcji energii ciągle wynosi poniżej 1 %, głównie z powodu jej kosztów, które są siedem lub osiem razy większe od kosztów energii produkowanej w elektrowniach konwencjonalnych (używających węgiel). Obecnie zauważa się ponowny wzrost zainteresowania energią słoneczną w różnych stanach USA, którym przewodzi Kalifornia. Energia ta stała się nawet nowym ulubieńcem kapitałów lokowanych w ryzykowne przedsięwzięcia oraz głównych firm produkujących polimery, takich jak DuPont i Bayer MaterialScience zauważających w tej dziedzinie znaczne możliwości.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, mającym kolosalny wpływ na wykorzystanie i rozwój energii słonecznej, jest obecnie armia U.S.A. dążąca do zwiększenia mobilności żołnierzy. Plecak noszony przez żołnierza waży około 45 kG, łącznie z bateriami do zasilania przez trzy dni różnego sprzętu ważącego 9 kG. Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) przyznała niedawno 12,2 miliona USD konsorcjum ogniw słonecznych o bardzo dużej wydajności, w skład którego wchodzą DuPont i Uniwersytet Delaware. DARPA żąda od naukowców opracowania ładowarek zasilanych energią słoneczną, które mogłyby być wbudowane w sprzęt używany na polu walki, taki jak: radiostacje, systemy nawigacji GPS i noktowizory.

Autor: Tekst: Redakcja


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce