Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Podatność w mechatronicznych systemach ruchu: korzystna czy niekorzystna?

-- czwartek, 27 listopad 2008

Rezonans i anty-rezonans to dwa bardzo tajemnicze zjawiska. Rezonans i jego destruktywny potencjał często przywodzą na myśl katastrofę mostu Tacoma Narrows w 1940 roku. Natomiast anty-rezonans przywodzi na myśl aktywne tłumiki drgań masy na górnych piętrach, które wyciszają budynki wzbudzane przez wiatr. W czasie uderzeń wiatru budynek pozostaje nieruchomy, natomiast oscylują aktywne tłumiki drgań masy. Jednak dobrze pamiętam frustrację jednego z moich kolegów, który bez końca omawiał ze swoimi studentami zagadnienia anty-rezonansu, lecz wyniki jego wysiłków były marne lub wręcz zerowe.

Gdy popychamy dziecko na huśtawce, a nasze pchnięcia są zgodne z prędkością dziecka, dodajemy energii jego ruchowi. Energia ta jest kumulowana i przy niewielkim tłumieniu powstają bardzo energiczne drgania. Nasze pchnięcia są zgodne rezonansowo z drganiami – czyli naturalną częstotliwością – dziecka na huśtawce. Przy takiej częstotliwości energia w ramach takiego systemu przepływa bez ograniczeń w jedną i drugą stronę pomiędzy energią kinetyczną a potencjalną, a system zachowuje się jak zbiornik energii. Zawalenie się mostu Tacoma Narrows było skutkiem tego właśnie efektu: wiry wiatru rozchwiały most, zgodnie z jego naturalną częstotliwością, doprowadzając do zawalenia. Przy częstotliwości antyrezonansowej system zachowuje się jak ujście energii w miarę, jak energia wejściowa zostaje w pełni uwięziona w elementach zbierających energię dolnej części oryginalnego systemu; dzieje się to w taki sposób, że w punkcie pomiaru nie wykrywa się żadnego wypływu. Energia pochodząca z wiatru uderzającego w budynek zostaje uwięziona w podsystemie tłumika drgań masy, powodując poruszanie się, podczas gdy sam budynek pozostaje nieruchomy.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce