PLC: opinie, oczekiwania, prognozy
-- sobota, 01 wrzesień 2007
- proste, sterowniki klasyczne PLC (mające funkcje sterowania logicznego, co najwyżej PID) – 72,88% pośród ankietowanych;
- sterowniki dedykowane, w tym regulatory mikroprocesorowe – 13,9%;
- sterowniki bardzo zaawansowane, oparte na technologii PC – 9,94% (podczas gdy w USA stosuje je około 34% respondentów);
- zagnieżdżone systemy sterowania (embedded technology) – 3,28% (na rynku amerykańskim jest to około 39% zastosowań).
Każdy sterownik wymienia w jakiś sposób informacje ze sterowanym przez niego procesem. Służą do tego celu: moduły wejść / wyjść analogowych / cyfrowych, moduły komunikacyjne, moduły służące do realizacji w czasie rzeczywistym algorytmów regulacji ciągłej, moduły dedykowane do sterowania ruchem.
O tym, jakiego typu moduły wykorzystywane są przez respondentów w aplikacjach realizowanych z użyciem sterowników PLC, można przekonać się, analizując wyniki zamieszczone na wykresie 5.
WYK. 5. Moduły stosowane w aplikacjach z PLC
Wykres 5. pokazuje, że pod tym względem polski rynek jest równie typowy, jak rynek amerykański – charakterystyczne jest jednak, iż na polskim rynku niewielu znajduje się jeszcze użytkowników, dla których sterowanie ruchem nie jest osobnym zadaniem automatyzacji, a kolejnym zadaniem – realizowanym przez sterowniki programowalne (27% ankietowanych potwierdziło fakt stosowania modułów sterowania ruchem dla PLC; USA – 54%).
Kolejnym, najczęściej wymienianym rodzajem modułów dla sterownika PLC są moduły komunikacyjne. Jakich protokołów komunikacji używamy najczęściej, jakie protokoły zaczną już niebawem odchodzić w zapomnienie – przedstawia porównanie sytuacji na polskim i amerykańskim rynku (wykres 6.).
WYK. 6. Protokoły komunikacyjne w sterownikach PLC – aktualnie używane i plany na przyszły rok
Zastosowanie
Obecnie sterowniki PLC mają zastosowanie niemalże w każdej aplikacji sterowania w przemyśle. Typowym zastosowaniem sterowników programowalnych jest obudowa maszyn (zarówno w Polsce, jak i w ankiecie Control Engineering USA to właśnie zastosowanie wskazało 83% respondentów). Drugim, wskazywanym przez czytelników CE zastosowaniem jest sterowanie procesami ciągłymi (Polska – 68%, USA – 74%); ankietowani wykorzystują sterowniki również w budowie systemów monitoringu (53%). Wynik, analogiczny do tego zaprezentowanego na wykresie 5. (procentowe użycie modułów sterowania ruchem na rynkach polskim i amerykańskim), wynika z wypowiedzi ankietowanych na pytanie o aplikacje sterowników PLC – w Polsce 32% respondentów stosuje PLC do sterowania ruchem, podczas gdy w USA – 52%. Czytelnicy CE wskazali jeszcze na aplikacje sterowania produkcją wsadową (Polska – 27%, USA – 28%) oraz na sterowanie w instalacjach automatyki budynków – około 17%.