Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pięć czynników o największym znaczeniu w zapewnianiu odpowiednich właściwości tworzyw sztucznych

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

 

Mieszanka poliwęglanu/PBT zastępuje stal jako noski obuwia ochronnego, spełniając konieczne wymagania udarowe i chemiczne.

 

Przewidywanie właściwości tworzyw sztucznych nie ogranicza się do prostych obliczeń matematycznych. Inżynierowie muszą brać pod uwagę rozmaite czynniki, poczynając od pełzania do atmosfery chemicznej.

 

Określanie specyfikacji tworzyw sztucznych jest procesem bez porównania znacznie bardziej skomplikowanym niż wybieranie odpowiedniego metalu do konkretnego zastosowania. Jednak jest oczywiste, że tworzywa mogą okazać się niezbędne w wielu dziedzinach dzięki swoim zdolnościom do niezwykłego upraszczania projektu, obniżania masy i oferowania właściwości niemożliwych do uzyskania przy metalach, jak odporność na korozję czy smarność.

Jednak brak zrozumienia skomplikowanych właściwości tworzyw sztucznych może w rezultacie doprowadzić do nieodpowiedniego zastosowania tworzywa.

W przypadku metali współczynniki bezpieczeństwa mają charakter matematyczny i są łatwo przewidywalne - twierdzi Josh McIlvaine, kierownik projektów i rozwoju w DuPont Automotive. Materiały kompozytowe są z natury złożone z rozmaitych składników, co dodatkowo zwiększa trudności w przewidywaniu takich długoterminowych właściwości, jak zmęczenie. Jest to istotnym utrudnieniem, ponieważ w przypadku tworzyw sztucznych stosowanych do wyrobu elementów konstrukcyjnych nie istnieje żadna wytrzymałość zmęczeniowa. A ponadto przekonaliśmy się, że jedynym sposobem na walidację danego składnika jest wykonanie rzeczywistego testowania w środowisku w realnej temperaturze końcowej.

Należy przy tym pamiętać, że obecnie inżynierowie stosują tworzywa sztuczne do znacznie bardziej wymagających zastosowań niż 10 lat temu.

Proste zastosowania wykorzystujące plastik zamiast metalu to już tylko przeszłość – twierdzi Karl Hoppe, starszy inżynier rozwoju produktów w RTP, firmie specjalizującej się w mieszankach specjalnych. Teraz mówimy o większych obciążeniach, wyższych temperaturach i bardziej wymagających atmosferach chemicznych. Od tworzyw sztucznych wymaga się obecnie znacznie więcej niż miało to miejsce kiedykolwiek do tej pory.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce