Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Okiełznanie Energii Wiatrowej

-- czwartek, 09 lipiec 2009

Pobieranie energii z wiatru zachęca przemysł do ulepszania konstrukcji przekładni, które byłyby w stanie radzić sobie z niezwykle dynamicznymi warunkami stwarzanymi przez ten rodzaj wytwarzania energii. Wydajność turbin ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ odgrywa kluczową rolę w generowaniu energii, lecz niezawodność i skuteczna konserwacja są również niezwykle istotne dla osiągnięcia sukcesu.

Energia wiatrowa jest technologią niezwykle interesującą, która może być oszczędna, jednak wyzwaniem jest ulepszanie niezawodności turbin wiatrowych - twierdzi Douglas Lucas, kierownik inżynierii stosowanej, energii wiatrowej w The Timken Co. Dynamika wiatru, ugięcia systemu turbiny oraz siły bezwładności w komponentach systemu napędowego prowadzą do wytwarzania złożonych cech dynamicznych, zwłaszcza w przekładni i całym systemie napędowym w ujęciu ogólnym.

Łożyska w rozwiązaniach przemysłowych są na ogół przeznaczone do przetrwania około 20 do 30 lat. Jednak zmienność wiatru, elastyczność wież oraz skoki momentu łącznie mogą doprowadzić do obciążenia udarowego turbiny. Obciążenia udarowe, wraz ze zmiennym momentem w ramach całego elementu napędowego od przekładni do generatora, mogą spowodować znaczne wyzwania związane z przenoszeniem energii przez przekładnie.

Lucas twierdzi, że tego rodzaju wyzwania stanowią pewne ukierunkowanie dla badań i prac rozwojowych. National Renewable Energy Lab. realizuje projekt zajmujący się systemem dynamiki turbin wiatrowych i przekładni. Ponadto pomaga to w zrozumieniu stanu monitorowania i sposobu, w jaki systemy te działają dynamicznie.

Komponenty przekładni w rozwiązaniach związanych z energią wiatrową są projektowane i obliczane tak, aby zagwarantować trwałość równą 20 do 30 lat. Bazując na swoim doświadczeniu w tym sektorze, Lucas twierdzi, że turbiny i przekładnie nie osiągają takiego poziomu niezawodności.

Obciążenia nakładane na systemy turbin wiatrowych są niezwykle dynamiczne; obejmują ruchy wieży, wiatr o stale zmieniającym się kierunku oraz ciągle zmieniające się położenie łopatek.

W innych rozwiązaniach sprzętu przeznaczonego do wytwarzania energii możemy mieć podzespoły o trwałości 20 do 40 lat, lecz jest to przekładnia zamontowana na solidnej podstawie, działająca przy stałej prędkości i w przewidywalnych warunkach obciążeniowych. Urządzenie jest regularnie kontrolowane i wykonywana jest konieczna konserwacja - stwierdza Lucas. Nie ma zmiennego obciążenia. Nie należy zapominać o dynamicznych ruchach wieży, która może się przemieszczać w obie strony nawet kilka metrów oraz faktu, że wiatr nigdy nie jest stały i ciągle się zmienia. Poza tym ułożenie łopatek również się zmienia, a więc obciążenie w całym systemie jest też niezwykle dynamiczne.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce