Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Ograniczniki momentu obrotowego o właściwościach serwomechanizmu z blokadą kulkową

-- czwartek, 07 maj 2009

Tak precyzyjna i natychmiastowa reakcja na przeciążenie możliwa jest jedynie dzięki precyzyjnemu obciążeniu sprężyny między elementem bazowym i płytką ryglującą. Dalsze obciążanie osiowe płytki ryglującej względem elementu bazowego kulkowego mechanizmu zapadkowego ograniczników momentu obrotowego bezpośrednio zmniejszyłoby ich zdolność do prawidłowego funkcjonowania przy zadanym momencie obrotowym, przy którym ma następować rozłączenie. Odizolowanie mechanizmu sprzęgła od sił zewnętrznych jest w związku z tym niezbędne w celu prawidłowej pracy urządzenia.

Absorpcja obciążeń

W zastosowaniach z wykorzystaniem napędu pasowego, obciążenie jednostronne wynikające z napięcia pasa i przeniesienia samego momentu obrotowego musi być kontrolowane. Podczas gdy w takich przypadkach bezpośrednia siła osiowa nie działa normalnie na ogranicznik momentu obrotowego, ważne jest unikanie momentów krytycznych, charakterystycznych dla nadmiernego obciążenia jednostronnego. Łożysko płytki ryglującej może wytrzymywać obciążenia promieniowe, których wartość jest zbliżona do (lecz nie może zbytnio przekraczać) wartości obciążeń występujących przy bardziej agresywnych zastosowaniach serwomechanizmów. Projektanci muszą znać wartość znamionową obciążenia poprzecznego ogranicznika momentu obrotowego, ale ważniejsze jest zagwarantowanie, że obciążenie będzie wycentrowane osiowo z zalecanym przez producenta zakresem położeń.

Sprzęgło przeciążeniowe SK2 wyposażone w odporną na skręcanie elastyczną harmonijkę w celu równoważenia braku współosiowości.

W przypadku obciążeń ze sprzężeniem bezpośrednim, elastyczność osiowa jest absolutną koniecznością. Ograniczniki momentu obrotowego zamontowane szeregowo na sprzęgle niezdolnym do absorbowania luzu osiowego będą doświadczać silnego dociskania kołnierza wyjściowego do systemu kulkowego mechanizmu zapadkowego, co będzie mieć bezpośredni wpływa na zdolność ogranicznika momentu obrotowego do rozłączania sprzęgła z jakąkolwiek powtarzalnością.

Harmonijka ze stali nierdzewnej lub sprzęgła z wkładkami serwomechanicznymi zalecane są do izolacji ogranicznika momentu obrotowego od stosunkowo dużych, bocznych i osiowych sił przywracających, powstających na skutek niewielkiego braku współosiowości między wałkiem napędowym i napędzanym. Zwłaszcza te dwa typy sprzęgieł elastycznych wykazują bardzo niską odporność na ściskanie osiowe. „Sprężynowa” budowa harmonijki powoduje, że ściskanie jest bardzo łatwe i, jako że prawidłowa instalacja sprzęgieł z wkładkami serwomechanicznymi wymaga 1-2 mm odstępu między zestawami szczęk, one także mogą ulec zgnieceniu osiowemu podczas pracy, przenosząc jedynie bardzo niewielkie obciążenie cierne na ogranicznik momentu obrotowego.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce