Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Ograniczniki momentu obrotowego o właściwościach serwomechanizmu z blokadą kulkową

-- czwartek, 07 maj 2009

Podstawowa funkcja

Kołnierz wyjściowy, zwany także płytką ryglującą (na powyższym rysunku wyróżniona kolorem niebieskim), posiada serię stożkowych wgłębień, w które łożyska kulkowe wciskane są za pomocą sprężyn. Podzespół ten, ze śrubą sworzniową lub wyjściem sprzęgła elastycznego, spoczywa na łożyskach nad podstawą ogranicznika momentu obrotowego.

W przypadku przeciążenia, łożyska kulkowe wysuwają się ze swoich wgłębień, pokonując siłę docisku sprężyn, pozwalając, by płytka ryglująca obracała się swobodnie względem elementu bazowego i przenosiła zerowy moment obrotowy. Po rozłączeniu, płytka sterująca, znajdująca się między sprężyną talerzową i łożyskami kulkowymi, przesuwa się wzdłuż swojej osi o odległość, na jaką kulki wchodziły w swoje wgłębienia, sygnalizując przeciążenie znajdującemu się obok czujnikowi zbliżeniowemu.

Ogranicznik momentu obrotowego SK1 z piastą włączającą i kołem napędowym. Integralne łożysko o podwójnej szerokości pozwala na pewien luz przy centrowaniu koła pasowego lub zębatki, ale projektanci powinni znać wartości znamionowe obciążenia jednostronnego i określony zakres położeń w celu centrowania obciążenia.

Sprężyna degresywna

Ograniczniki momentu obrotowego o właściwościach serwomechanizmu wykorzystują degresywną sprężynę talerzową w miejsce tradycyjnie stosowanej sprężyny zwojowej. Sprężyna degresywna, przyjmująca obciążenie osiowe na swoim pierścieniu wewnętrznym z nakrętki regulującej moment obrotowy i przenosząca je na mechanizm rygla kulkowego na swojej obręczy zewnętrznej, jest bardzo wrażliwa na siłę osiową. W stanie rozłączonym sprężyna degresywna nie wywiera siły przywracającej wprost proporcjonalnej do przemieszczenia osiowego, ale lekko zmienia kształt, działając na mechanizm sprzęgła jedynie bardzo niewielką siłą resztkową. Gdy sprzęgło jest włączone, talerz jest bardzo bliski rozłączenia pod względem wartości siły osiowej, jaka potrzebna jest do spowodowania zmiany. Do sprężyny degresywnej wolno przyłożyć jedynie bardzo wąski zakres siły osiowej, przez mniej niż jeden dopuszczalny obrót precyzyjnie ustawionej nakrętki regulującej moment obrotowy.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce