Obrabiarki Anno Domini 2008 – oferta na dziś, inwestycja na przyszłość
-- piątek, 01 luty 2008
Przyglądając się uważnie stanowisku wiodących firm z branży CNC, można dojść do wniosku, że całościowy pakiet obejmujący sterowanie, napędy i przetworniki pomiarowe, oferowany tylko od jednego producenta, może mieć znaczący wpływ na osiągnięcie żądanej wydajności i niezawodności.
Producenci sterowania stawiają też na jak najłatwiejszą jego obsługę. Współczesne układy sterowania mają najczęściej opcję autodiagnostyki i podpowiadają, w jaki sposób usunąć zaistniałą usterkę.
Obok widocznej tendencji do opracowań bardziej kompleksowych, których wymagają sterowania, zauważamy także dążenie do sterowań prostych i tanich, wspierających prace na zwykłych tokarkach i frezarkach.
Dodatkowo warto nadmienić, że prowadzone są prace, które mają na celu standaryzację interfejsu użytkownika dla poszczególnych maszyn CNC. Wyniki tych prac spowodować mogą w przyszłości inne spojrzenie na obsługę i programowanie obrabiarek CNC, gdyż dane o ruchach narzędzi będą „niezależne od maszyny” i mogą być wykorzystywane bez dedykowanych do danej maszyny postprocesorów.
Istnieje również pogląd, że wkrótce systemy sterowania będą pozwalały na wymianę informacji o: geometrii trójwymiarowej obiektów, właściwościach przestrzennych, tolerancjach w przestrzeni czy informacjach na temat obróbki w trzech wymiarach, – czyli z poziomu maszyny mogą być dostępne te funkcje, za które dzisiaj odpowiadają systemy CAD/CAM.