Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Obrabiarki Anno Domini 2008 – oferta na dziś, inwestycja na przyszłość

-- piątek, 01 luty 2008

Widoczne różnice występują natomiast w układach sterowania. Co zatem oferują producenci sterowań? Ogólnie widoczny trend to prace nad zwiększeniem wydajności. Zgodnie z opinią firmy Siemens chodzi tu o współpracę wysoce elastycznego sterowania ruchami w CNC i niezwykle wydajnych łączy z nowoczesnymi koncepcjami napędów, jak: wrzeciona szybkoobrotowe, silniki liniowe i obrotowe. Stąd też Siemens koncentruje się na wydajności całego systemu: maszyna – sterowanie, które przy obecnym stopniu integracji budowy maszyn i wyposażenia elektronicznego istotnie zależy od kompetencji producenta CNC. Zaobserwować również można u Siemensa coraz większą otwartość nie tylko w obsłudze, ale także w obszarach czasu rzeczywistego CNC, co pozwala na osiągnięcie optymalnego systemu: CNC / napędy / maszyna. Również w obszarach bezpieczeństwa pracy Siemens definiuje nowy trend, który przez pewien jeszcze czas będzie wpływał na techniki CNC oraz napędów. Wygoda użytkownika i ulepszone narzędzia do diagnozowania i konserwacji służyć mają według Siemensa w jednakowym stopniu budowniczym maszyn, jak i ich użytkownikom.

Największy natomiast na świecie oferent CNC, Fanuc – szczególnie duży nacisk kładzie na software. Prezentowany ostatnio nowy interfejs programowania Manual Guide oferuje wiele elementów, które użytkownikowi końcowemu niezmiernie ułatwiają komunikację z maszyną. Tak więc operator maszyny lub programista może część maszynową, przeznaczoną do obróbki, interakcyjnie skonstruować graficznie na ekranie oraz przeprowadzić symulację na modelu przestrzennym. Symulator pozwala również na modyfikację programów sterujących tak jak tekstu w edytorze. Można dowolnie wycinać bądź kopiować części programu. Ponadto po zaznaczeniu kursorem funkcji przygotowawczych lub pomocniczych w dolnej części ekranu zostaną wyświetlone pomocne komentarze. To oszczędza czas przygotowania maszyny do nowego profilu produkcji i podwyższa wydajność. Nowy wariant sterowania doskonale nadaje się do frezowania i toczenia na maszynach wielofunkcyjnych. Umożliwia on tworzenie cyklicznych menu dla obróbki mieszanej, zawiera symulację obróbki 3D dla frezowania i toczenia, w tym również powierzchni krzywoliniowej. Dodatkowo prowadzi operatora maszyny za pomocą najróżniejszych pomiarów korygujących przez cały proces ustawiania narzędzia i części obrabianej.

Autor: Tekst: Grzegorz Skorulski


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce