Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

„Nowy, wspaniały świat” rozwoju produktu

-- sobota, 01 wrzesień 2007

Posiadanie wspólnego środowiska rozwojowego oraz zestawu procesów projektowych dla wszystkich wielkich partnerów było podstawowym elementem strategii projektowania 787, przyjętej przez Boeinga i innym sposobem na zmniejszenie zależności od translacji danych. Na samym początku zespół Boeinga uznał, że dla projektu tej wielkości potrzebne jest wspólne środowisko rozwojowe. – Po pierwsze, pomogło by to uniknąć trudności i błędów powstających podczas prób wymiany informacji między różnymi narzędziami CAD – mówi Fowler. – Po drugie, był to jedyny sposób zagwarantowania, że globalny zespół partnerów będzie mieć dostęp do tych samych danych definicji produktu i będzie w stanie wydajnie współpracować przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, działając ze swoich rozrzuconych po świecie biur.

– Zorganizowanie globalnego zespołu partnerów odpowiedzialnych za projekt było zmianą modelu biznesowego konieczną do stworzenia możliwie najbardziej konkurencyjnego produktu – mówi Fowler. W przeszłości Boeing projektował około 70% samolotu, a produkował zaledwie 30%. – W przypadku Dreamlinera 787 odpowiedzialność za projekt złożył na barki kluczowych dostawców, zaś sam skoncentrował się na ogólnej integracji i konfiguracji samolotu. Odkryliśmy, że kiedy ludzie zajmujący się projektowaniem, nie są blisko produkcji, próba wprowadzenia ulepszeń do produktu trwa bardzo długo. Jeśli ludzie produkujący części odpowiadają także za ich projektowanie, daje to łatwiejszy w utrzymaniu i tańszy produkt.

PRZYGOTOWANIA cyfrowej symulacji wymagał też system transportu podzespołów do 787

W ten sposób narodziło się Globalne Środowisko Współpracy (Global Collaborative Environment, GCE), zestaw komputerowych i sieciowych możliwości dostępnych przez sieć dla wszystkich członków zespołu 787, niezależnie od ich miejsca pracy. „Sercem” GCE jest pakiet zarządzania cyklem życia produktu firmy Dassault: CATIA V5 do wspomaganego komputerowo projektowania, cyfrowy pakiet produkcyjny Delmia do symulacji, w jaki sposób części i podzespoły wytwarzane są w fabryce oraz Enovia, wykorzystywany do utrzymywania głównej bazy wszystkich informacji na temat 787. Są także opracowane przez Boeinga aplikacje zawierające GCE, a także dodatkowe programy od dostawców zewnętrznych służące do symulacji oraz innych zadań charakterystycznych dla projektowania. GCE towarzyszy „Matryca jednakowości” (Commonality Matrix), dokument określający standardy dla procesów biznesowych związanych z rozwojem, wraz ze specyfikacjami dla ponad 100 aplikacji komputerowych oraz dokumentów szkoleniowych – wszystko to dostępne jest dla partnerów poprzez portal internetowy.

Autor: TEKST: BETH STACKPOLE ILUSTRACJE: BOEING


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce