Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nowy stop odlewniczy cynku i aluminium dla potrzeb LED

-- środa, 26 listopad 2008

Nowy metalowy stop do wyprasek stwarza nowe możliwości zastosowań mechanicznych dla diod elektroluminescencyjnych, ekranowanych osłon, radiatorów oraz innych zastosowań.

Materiał nazywany Xyloy łączy cynk i aluminium w stopie, który umożliwia obróbkę w konwencjonalnej wtryskarce, umożliwiając znaczne oszczędności w stosunku do części odlewanych.

Proces odlewania wymaga zachowania wysokiej temperatury i utrzymania dużej ilości metalu w stanie roztopionym – stwierdza Jim Miller, kierownik produktowy Xyloy w firmie Cool Polymers. To wielka korzyść z punktu widzenia energetycznego. Przy formowaniu wtryskowym konieczne jest ogrzewanie niewielkiej ilości metalu w danym czasie. Jest to niezwykle istotny czynnik ze względu na fakt, że ceny węglowodoru szybko rosną.

Nowo opracowany materiał jest również znacznie tańszy w porównaniu z tworzywami sztucznymi i oferuje ważne korzyści mechaniczne, jak również krótszy czas cykli. Najważniejsze właściwości mechaniczne to: wytrzymałość na rozciąganie, 325 MPa; granica plastyczności, 250 MPa; wydłużenie po zerwaniu próbki, 2 procent oraz przewodzenie ciepła, 110W/mK. Kurczenie się formy wynosi jedynie 0,5 procentu.

Technologia ta polega na opracowywaniu stopów z odpowiednio dużym zakresem temperatur , aby umożliwić kontrolowanie lepkości we wtryskarce. Konwencjonalna wtryskarka wymaga, aby materiał zachowywał się podobnie do polimeru – dodaje Miller. Konieczna jest lepkość, która w pełnym zakresie temperatur nie będzie ani za wysoka, ani zbyt niska. To przejście jest niezwykle wyraźne.

Temperatura topnienia dla cynku wynosi 419° C, a dla aluminium 660° C. Specjalne bębny wtryskarek mogą wytrzymać obciążenia termiczne do ok. 593° C. Firma Cool Polymers pracuje nad otrzymaniem innych lekkich nieżelaznych stopów. Stosowanie stali jest tutaj wykluczone ze względu na wysoką temperaturę topnienia. Na przykład stal nierdzewna ma temperaturę topnienia wynoszącą 1398° C.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce