Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nowości w dziedzinie szybkiego prototypowania

-- czwartek, 07 maj 2009

W sytuacjach niejednoznaczności prototyp jest doskonałym źródłem odpowiedzi na trudne konstrukcyjno-technologiczne pytania.

W poprzednich odcinkach cyklu mogli Państwo zapoznać się z kilkoma popularnymi technologiami szybkiego prototypowania. Pokazaliśmy również wiele przykładów oraz argumentów przemawiających za przydatnością tych technologii. W niniejszym odcinku chcielibyśmy zaprezentować Państwu sposób wykorzystania technologii PolyJet opartej na żywicach fotopolimerowych przez producenta akcesoriów meblowych i budowlanych GAMET S.A.

W swojej ofercie GAMET ma ok. 6,5 tysięcy różnych wzorów uchwytów, gałek, nóżek, klamek i innych akcesoriów. Każdy wzór czy też seria wzorów w trakcie wdrażania przechodzi przez kilka etapów – od rysunku płaskiego, poprzez wizualizację trójwymiarową w programie CAD-3D, stworzenie fizycznego prototypu aż do opracowania formy i rozpoczęcia produkcji. Stosowane do tej pory metody tradycyjne prototypowania nie spełniały swego zadania ze względu na długość czasu wykonania oraz niedokładne odwzorowanie detali. Lepszym rozwiązaniem okazało się stosowanie maszyn CNC do wykonywania prototypów, te jednak znacznie podnosiły koszty ich wytworzenia. Rozwiązaniem optymalnym dla firmy GAMET S.A. okazały się systemy szybkiego prototypowania.

Podczas wyboru technologii firma GAMET S.A. kierowała się jakością powierzchni uzyskanych detali oraz szybkością wykonania prototypu. Nie bez znaczenia była dokładność odwzorowania projektu, łatwość łączenia kształtów i możliwość dalszej obróbki prototypów (malowanie, klejenie, gwintowanie, frezowanie itp.). Istotną kwestią były wymiary drukarki 3D i możliwości pracy w warunkach biurowych, gdyż założeniem było umiejscowienie systemu 3D w Dziale Rozwoju. Wymagania te spełniał system Eden350V firmy Objet wykorzystujący technologię natrysku żywicy polimerowej i utwardzania jej światłem UV. W 2008 roku system ten został zainstalowany w firmie GAMET S.A..

Wykres 1. Porównanie kosztów wykonania modelu UP15-0032 metodami: tradycyjną (1), CNC (2), na drukarce 3D (3)

Po półrocznym korzystaniu z własnego systemu RP, Dział Rozwoju wykonał przy pomocy systemu Eden350V kilkadziesiąt różnych wzorów na własne potrzeby oraz dla odbiorców zewnętrznych, z czego większość znajduje się już w regularnej sprzedaży. Jak mówi Dariusz Schubert – Kierownik Działu Rozwoju: „Wydatnie skróciliśmy czas potrzebny na analizę ergonomiczności i funkcjonalności wyrobów, w świetle wymiarów i kształtu. Klient ma możliwość w krótkim czasie obejrzeć wyrób, dotknąć, przymierzyć do mebla i zweryfikować jego parametry. (…). Z informacji Działu Handlowego wynika, że modele wykonane w technologii szybkiego prototypowania, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów pod kątem wykonawczo- technologicznym, kosztów i czasu drukowania. Kilkanaście wyrobów znajdujących się w obecnej ofercie GAMET S.A. było na potrzeby badania rynków i analizy marketingowej wykonywane w technologii PolyJet. Klienci zwracali szczególną uwagę na dokładność wykonania wyrobów, zwłaszcza w wyrobach nawiązujących do stylu retro.”


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce