Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nowości w dziedzinie szybkiego prototypowania

-- środa, 18 marzec 2009

Na Euromoldzie firma EOS zaprezentowała także kolejny materiał dostępny dla serii EOSINT P (z wyłączeniem P800). Jest to drugi proszek z serii PrimePart – PrimePart® DC. PrimePart DC oparto na PA12, przy czym wzmocniono jego właściwości na wydłużenie przy zerwaniu (tabela nr 2). Dzięki temu materiał jest bardziej elastyczny i może być wykorzystywany m.in. w prototypach używanych do badań zderzeniowych w motoryzacji. Biały kolor prototypów pozwala na ich dalszą obróbkę – np. znakowanie lub opisy. PrimePart DC znajdzie także zastosowanie w przemyśle lotniczym, opakowaniowym oraz wszędzie tam, gdzie decydującym czynnikiem jest wytrzymałość na uderzenia.

Tabela nr.2

Firma EOS GmbH jest także producentem systemów stapiających metale. Również w tej dziedzinie firma prowadzi badania nad nowymi materiałami, które można wykorzystać w różnych dziedzinach przemysłu. Ostatnio największym zainteresowaniem firmy EOS cieszy się wykorzystanie systemów stapiania w stomatologii, a dokładniej w tworzeniu koronek, mostków oraz wkrętów do implantów. W tym celu prowadzone są badania nad wykorzystywanym już stopem kobaltu z chromem aby jego właściwości jak najlepiej spełniały specyficzne wymagania występujące w branży medycznej. Badania prowadzone z udziałem kilku firm europejskich (m.in. Bego Medical) już przynoszą efekty. W 2008 roku do zastosowań w stomatologii sprzedano już 14 systemów M270, co potwierdza przydatność oraz coraz większe wykorzystanie systemów stapiania metali w tej dziedzinie medycyny.

Rynek szybkiego prototypowania oraz szybkiego wytwarzania narzędzi rozwija się bardzo dynamicznie. Powodowane jest to między innymi rosnącymi wymaganiami odbiorców co do modeli prototypowych jak również coraz większą indywidualizacją produktów i odejściem od standaryzacji technik produkcyjnych. Wysokie koszty jednostkowej produkcji sprawiają, iż materiały oraz systemy zaproponowane przez firmę EOS mogą rozpocząć nową erę w wytwarzaniu krótkich serii produktów. Dążenie do osiągania bardzo dobrych wytrzymałości mechanicznych przy jednoczesnejdokładności, szybkości wykonania oraz relatywnie niskich kosztach sprawia, iż to, co miało być „tylko” sposobem na przyspieszenie wprowadzenia produktu na rynek, może w przyszłości całkowicie zastąpić proces produkcji. Odejście od standaryzacji, jednostkowość produkcji, dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb odbiorcy przy niewielkiej kosztochłonności oraz niespotykanej dotąd szybkości dostarczenia gotowego produktu na rynek - dzięki technologiom szybkiego wytwarzania oraz szerokiej gamie materiałów powoli staje się rzeczywistością.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce