Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nowa terapia dla zakłóceń rytmu sercowego

-- czwartek, 07 maj 2009

Czułe na nacisk ablacyjne elektrody umożliwiają ulepszenie zabiegu związanego z migotaniem przedsionków

Migotanie przedsionków (AF) jest obecnie najczęściej spotykanym zaburzeniem rytmu serca, które dotyka ponad 6 milionów osób na całym świecie. Pacjenci cierpiący na AF mają nieregularne uderzenia serca wynikające z odbiegającej od normy aktywności elektrycznej w górnych komorach serca (rys. 1). Może to doprowadzić do duszności, zmęczenia, zawrotów głowy i możliwego wylewu lub ataku serca.

Rys. 1. Pacjenci cierpiący na migotanie przedsionków odczuwają nieregularne uderzenia serca spowodowane nienormalną aktywnością elektryczną w górnych komorach, co zostało oznaczone jako iskierki na ilustracji.

Konwencjonalne opcje leczenia to stosowanie lekarstw, które poza nienajlepszą skutecznością i przy dłuższym leczeniu mogą doprowadzić do powstania poważnych efektów ubocznych lub konieczności dokonania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. W tym ostatnim przypadku zabieg polega na dokonywaniu blizn poaplikacyjnych w ściance sercowej w celu wyeliminowania nienormalnej aktywności elektrycznej.

Nowa forma zabiegu nazywanego ablacją za pomocą elektrody jest mniej inwazyjna, lecz jak do tej pory jej wadą jest zbytnia złożoność przy niezbyt przewidywalnym poziomie wyników. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza elektrodę ablacyjną — cienką elastyczną rurkę — przez naczynie krwionośne w okolicy krocza pacjenta do górnych komór serca i wytwarza przez fale częstotliwości radiowej celowo dokonywane blizny wzdłuż ścianki bijącego serca. Sterowanie zewnętrzne zapewnione zostaje dzięki zastosowaniu fluoroskopii, technologii trójwymiarowego mapowania oraz USG. Do tej pory lekarze nie mieli realistycznej możliwości oceny poziomu siły dotyku wymaganej do wytworzenia blizn poaplikacyjnych.

Rys. 2. Konwencjonalna ablacja elektrodą nie umożliwia kontrolowania siły dotyku, prowadząc do niewystarczającego lub zbyt wielkiego nacisku.

Jeśli siła docisku jest zbyt mała, leczenie może okazać się nieskuteczne; natomiast jeśli jest zbyt duża, elektroda może przedziurawić ściankę serca (rys. 2).

Pierwsza Czuła na Nacisk Elektroda Ablacyjna


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce