Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Naprzeciw światowym trendom

-- piątek, 01 czerwiec 2007

Śledząc trendy dotyczące poszukiwania alternatywnych źródeł energii, zarząd firmy Solaris Bus & Coach podjął w połowie zeszłego roku decyzję o rozszerzeniu palety produktów o nowy pojazd

Solaris Urbino to pierwszy polski autobus miejski o napędzie hybrydowym. Zastosowanie tego napędu pozwoliło na istotne ograniczenie zużycia paliwa oraz zmniejszyło emisję spalin.

Premiera pojazdu miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku podczas targów IAA w Hanowerze. Zaprezentowanie prototypu podczas targów w Niemczech było swoistym zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy polskiego biura konstrukcyjnego. Tak szybkie opracowanie nowego produktu nie byłoby oczywiście możliwe bez współpracy z doświadczonymi partnerami, firmami Allison i Cummins.

Solaris Urbino 18 z napędem hybrydowym bazuje na dotychczasowej konstrukcji szkieletu ze stali nierdzewnej, stosowanego w całej rodzinie niskopodłogowych autobusów miejskich Urbino.

Serce „jamnika”

Dieslowską część napędu stanowi 340-konny silnik firmy Cummins ISLe4 o pojemności 8,9 litra i maksymalnym momencie obrotowym 1 500 Nm osiąganym przy 1 200 obrotach na minutę. Drugim elementem napędu autobusu i zarazem jego główną częścią jest system EP DRIVE firmy Allison. Wspólnie z silnikiem Cummins elementy firmy Allison tworzą napęd hybrydowy łączący w sobie zalety układu równoległego i szeregowego.

Umieszczenie napędu hybrydowego w pierwszym wagonie autobusu za nadkolem pozwala na uzyskanie 50 (+1) miejsc siedzących, z których 14 dostępnych jest z niskiej podłogi. Łączna liczba pasażerów, którzy jednocześnie będą mogli podróżować w Solarisie Urbino 18 z napędem hybrydowym, to 131 osób. Oczywiście w przyszłości liczba ta może ulec zmianie w zależności od opcji, jaką wybierze klient.

Hybrydowy system napędowy został umieszczony w pierwszym wagonie autobusu przegubowego, tuż za pierwszym nadkolem po lewej stronie. Napęd przenoszony jest na drugą (środkową) oś pojazdu. Całość hybrydowego systemu napędowego dopełniają umieszczone na dachu baterie oraz inverter.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce