Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Nakręcane samochody

-- czwartek, 01 marzec 2007

Do tego dochodzi...

Dynamika

Nie zapominajmy, że pierwszy oficjalny rekord prędkości (powyżej „magicznej” granicy 100 km/h) ustanowiony został na początku ubiegłego stulecia właśnie przez pojazd elektryczny. Współczesne samochody zasilane prądem powinny być pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, a zatem – muszą spełniać pewne wymagania dotyczące osiąganej prędkości, czy też – co ma szczególne znaczenie w ruchu miejskim – dynamiki.

Ten malutki samochodzik, swojemu nietypowemy kształtowi zawdzięcza niewielką powierzchnię czołową, a co za tym idzie, stawia niewielki opór opływającemu jego nadwozie powietrzu. W połączeniu z silnikiem elektrycznym, który dysponuje momentem wynoszącym 1350 Nm, pozwala to na rozpędzenie „Tango” do 100 km/h w czasie ok. 4 sekund. Samochód nie jest lekki, bo mimo niewielkich wymiarów (2 570 mm x 990 mm x 1520 mm) waży ponad 1360 kg! W masie tej kryje się sekret stabilności pojazdu; ponieważ ciężar auta jest konsekwencją zastosowania sporej liczby baterii, umieszczonych w podłodze (płyta podłogowa typu „cake”), prawie 2/3 masy „Tango” umiejscowione jest niemalże tuż nad ziemią (do wysokości 40 cm). W efekcie słynny „test łosia” nie stanowił żadengo problemu.

Czy tylko prąd?

Ekoterroryści bardzo często podnoszą krzyk, iż elektrycznie napędzane samochody niewiele mają wspólnego z ekologią; energia potrzebna do naładowania akumulatorów wytwarzana jest najczęściej z paliw kopalnych bądź pochodzi z elektrowni nuklearnych (a te ostatnie są na celowniku ekologów od dłuższego czasu). Biorąc jednak pod uwagę coraz większy udział w bilansie energetycznym elektrowni pozyskujących prąd ze źródeł odnawialnych (patrz materiał poruszający tematykę elektrowni wiatrowych – przyp. autora), zarzut ten wydaje się co najmniej bezpodstawny. Nie znaczy to jednak, iż tylko prąd płynący z akumulatorów wydaje się alternatywą napędu pojazdów samochodowych.

Autor: TEKST: MACIEJ STANISŁAWSKI


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce