Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Najpierw nadejdą samochody na wodór

-- czwartek, 07 maj 2009

Zauważyła ona również, że pierwsi odbiorcy musieliby zostać przeszkoleni w zakresie dynamiki wodoru. CFCP „przeszkoliło” 1 700 pierwszych odbiorców w Kalifornii na temat wodoru, a DOE ustanowił program, w toku którego mają oni być szkoleni. Pomimo przeszkód producenci samochodów nie rezygnują z pojazdów wodorowych. Poniżej opisane zostały trzy różne FCV (Equinox firmy Chevy uwzględniony został szczegółowo w osobnym artykule Design News Polska).

Clarity firmy Honda

Honda zbudowała Clarity od podstaw i przedstawiła go na Detroit Auto Show w styczniu. Firma planuje przeznaczyć 200 pojazdów do wynajmowania w południowej Kalifornii za 600 USD miesięcznie, w związku z czym Clarity może być postrzegany jako model ograniczony komercyjnie. Zastosowany silnik elektryczny generuje 134 KM i jest zasilany ogniwem paliwowym V-Flow firmy Honda wytwarzającym moc 100 kW. Samochód ten ma jedne z bardziej imponujących osiągów, np. zasięg do 450 km. Firma Honda twierdzi, że jest on dwukrotnie bardziej wydajny niż silnik hybrydowy i trzykrotnie wydajniejszy od silnika benzynowego.

Obecne silniki hybrydowe są świetne, ale nie jest to sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa energetycznego. Ropę trzeba zastąpić alternatywami – twierdzi kierownik programu Clarity, Steve Ellis. Kluczową kwestią jest to, że nawet w przypadku wodoru uzyskiwanego z gazu naturalnego otrzymujemy 60-procentową redukcję emisji CO2 w całym procesie pozyskiwania i wykorzystania.

Podobnie jak GM, Honda musi zmniejszyć koszty produkcji FCV i zwiększyć jego wytrzymałość. Prezes zarządu firmy Honda, Takeo Fukui, niedawno powiedział w Wall Street Journal, że w chwili obecnej konstrukcja samochodu kosztuje dziesiątki milionów jenów, a musi ona spaść poniżej 10 milionów jenów, czyli 92 000 USD.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce