Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Najistotniejsza kwestia to bezpieczeństwo

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

Specjaliści w dziedzinie motoryzacji twierdzą, że zasadnicze znaczenie w ograniczeniu wypadków, a więc i ratowaniu życia odegra potencjał inteligentnej drogi.

 

Uratuje ona więcej istnień aniżeli pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, a nawet elektroniczna kontrola stabilności pojazdu. Nieblokujący się system hamulcowy nie umywa się do niej. Pod względem możliwości ratowania życia nic w historii przemysłu samochodowego nie może jej dorównać.

Nazywana jest ona „inteligentną drogą” i na pierwszy rzut oka trudno wyobrazić sobie, aby protokół komunikacji bezprzewodowej mógł tak dogłębnie zmienić całą dziedzinę transportu samochodowego. Jednak specjaliści z branży twierdzą, że jest to możliwe i że tak właśnie będzie.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy niczego takiego - twierdzi David Cole, dyrektor Centrum Badań Samochodowych (CAR). Będzie miała ona niewyobrażalny wpływ na transport drogowy.

Oprócz ratowania życia pełni ona rolę prewencyjną. Dzięki tak zwanej Integracji Infrastruktury Pojazdów (VII) samochody będą się ze sobą porozumiewały. Będą komunikowały się ze światłami drogowymi i znakami stop. Ponadto, lokalne skrzyżowania będą w stałym kontakcie z samorządami miejskimi, agencjami rządowymi, dystrybutorami pojazdów jak i centrami kontroli ruchu drogowego.

W rezultacie samochody nie będą się zderzać. Będą „wiedzieć” kiedy trzeba zwolnić, skręcić, a kiedy można bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie.

Poprzez połączenie możliwości pokładowych, takich jak kontrola stabilności czy wycieraczki z czujnikiem deszczu i z komunikacją typu pojazd-pojazd samochody będą „wiedziały” o zbliżających się śliskich fragmentach jezdni na mostach i autostradach.

Pojazdy staną się podobne do telefonów komórkowych - stwierdza Kieran O’Sullivan, wiceprezes wydziału łączności Continental Automotive Systems. Będą one punktem węzłowym znacznie obszerniejszej sieci.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce