Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Na Politechnice Łódzkiej uruchomiono sieć światłowodową FTTH

-- poniedziałek, 15 kwiecień 2013

Politechnika Łódzka oficjalnie uruchomiła w czwartek pilotażową sieć światłowodową FTTH (Fiber To The Home) - jedną z najnowocześniejszych technologii przeznaczonych dla usług szerokopasmowych oferujących szybki internet, telewizję czy usługi telefoniczne.

Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiej uczelni Ewa Chojnacka sieć FTTH o przepustowości 10Gb/s zbudowana została na terenie katedry przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych.
 
FTTH polega na zastąpieniu łączy miedzianych jednomodowym włóknem światłowodowym. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z usług "triple play", które umożliwiają jednoczesne oglądanie filmów w jakości HD, korzystanie z internetu a także wykonywanie połączeń telefonicznych. Z sieci FTTH mogą korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i gospodarstwa domowe.
 
Wszystkie elementy do sieci pilotażowej zostały dostarczone przez czołowego ich producenta - firmę Corning. Z kolei większość z tych elementów została opracowana a następnie wyprodukowana w polskiej fabryce Corning, która znajduje się w Strykowie koło Łodzi.
 
Według Mariusza Bielawskiego z firmy Corning rynek FTTH rozwija się bardzo dynamicznie, jednak nadal "Europa jest cztery lata w tyle za USA i 8-10 lat za Azją". Przypomniał, że zbudowana w Politechnice Łódzkiej sieć FTTH, to efekt wieloletniej współpracy firmy z tą uczelnią. "Cieszymy się, że dzięki tej współpracy, firma przemysłowa może w sposób aktywny wpływać na proces kształcenia przyszłych projektantów, instalatorów czy też użytkowników sieci FTTH” - mówił.
 
Kierownik katedry przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej prof. Zbigniew Lisik dodał, że uczelni zależy na ścisłych kontaktach z firmami działającymi w obszarach najnowocześniejszych technologii. "W regionie łódzkim Corning jest jednym z ich ważniejszych przedstawicieli" - powiedział.
 
Współpraca Politechniki Łódzkiej z firmą zapoczątkowana została poprzez wspólne uruchomienie w 2011 roku laboratorium technik światłowodowych w katedrze przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych.
 
Corning Cable Systems Polska jest wiodącym producentem kabli światłowodowych i osprzętu telekomunikacyjnego. Firma zatrudnia w Strykowie ponad 1500 osób.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce