Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Moc tkwiąca w ciele

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

Cyfrowi ludzie pomagają firmom ocenić czynniki ergonomii i bezpieczeństwa we wcześniejszej fazie procesu projektowania.

Santos, opracowywany na University of Iowa, jest wiernym, biomechanicznym modelem ciała ludzkiego.

Jack pracuje w firmie Ford przy linii produkcyjnej, testując gniazda produkcyjne pod kątem potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa lub problemów natury ergonomicznej, jak konieczność przyjmowania niewygodnej pozycji lub zespoły trudne do instalacji. Jack nie jest jednak zwykłym pracownikiem produkcyjnym. Jest cyfrowym człowiekiem, a oprócz tego kluczowym elementem wirtualnych, trójwymiarowych narzędzi używanych przez firmę Ford, które umożliwiają temu motoryzacyjnemu gigantowi ocenę możliwości wytworzenia danego produktu oraz usuwanie problemów związanych z bezpieczeństwem – na długo przed pojawieniem się fizycznych prototypów.

Jack, stworzony przez Siemens PLM Solutions, jest członkiem rozrastającej się klasy aplikacji służących do modelowania ludzkiego ciała, które pomagają firmom symulować ludzkie zachowania względem projektów produktów lub działań produkcyjnych w nadziei, że uda się wykryć problemy na wczesnym etapie cyklu projektowego. Wprowadzanie zmian nie jest wtedy jeszcze tak kosztowne. Firmy działające w branżach takich, jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy i kosmonautyczny oraz maszyny produkcyjne wykorzystują te narzędzia, na początku po to, by projektować operacje montażowe w celu zmniejszenia występującego u robotników zmęczenia i kontuzji spowodowanych wysiłkiem (wiążą się z wykonywaniem powtarzających się czynności). Oprogramowanie, które można zakupić od firm takich, jak Siemens PLM Software, Dassault Systemes oraz NexGen Ergonomics, a także prawnie zastrzeżone funkcje, opracowywane przez dużych producentów OEM oraz uniwersyteckie laboratoria badawcze, są także wykorzystywane w projektowaniu produktów do oceny czynników ergonomii i bezpieczeństwa człowieka – na przykład kabiny ciągnika lub deski rozdzielczej samochodu. W miarę, jak cyfrowe modele człowieka ewoluują, by być bardziej wierne oryginałowi pod względem anatomicznym, firmy – w tym większość ważniejszych producentów samochodów – starają się pójść o krok dalej i wykorzystać te narzędzia zamiast manekinów do bardziej realistycznych testów zderzeniowych.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce