Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Mechatronika w konstrukcjach

-- czwartek, 27 listopad 2008

W poprzednim artykule Design News Polska omawialiśmy budowę i zastosowania kamery cyfrowej. Czytnik kodu kreskowego jest nieco podobny do dalece wyspecjalizowanej kamery cyfrowej, a ponieważ kody kreskowe przekazują informacje cyfrowe przy użyciu różnych kombinacji następujących po sobie rozmaitej grubości kresek i przerw, mogą być w pewnym sensie postrzegane jako optyczna wersja kodu Morse’a.

Dwa podstawowe rodzaje czytników kodów kreskowych to skaner laserowy i urządzenie skanujące CCD (ang. charge-couple-device). Skanery laserowe (patrz rysunek) wykorzystują promień lasera jako źródło światła. Lusterko drgające (w przypadku czytników ręcznych) lub lusterko obrotowe (w przypadku czytników o stałym rodzaju zamocowania) stosowane są do oświetlenia przez wąski promień lasera obszaru badanego kodu kreskowego (1). Fotodioda mierzy intensywność światła odbicia rozproszonego z kodu kreskowego (2). Światło emitowane przez czytnik dostosowane jest do wymaganej częstotliwości, dzięki czemu fotodioda wykrywa jedynie to konkretne modulowane światło w zakresie jednej tylko częstotliwości. Takie odbicie rozproszone przypomina analogowy kształt fali (3), która jest następnie przetwarzana przez czytnik kodów kreskowych do formy cyfrowej (4). Wąskie/szerokie kreski/przerwy są identyfikowane (5), a następnie sygnał kombinacji kresek i przerw przetwarzany jest na dane zgodne z założonymi standardami kodów kreskowych (6).

Czytniki CCD (znane również jako skanery LED) wykorzystują układ setek maleńkich czujników świetlnych ustawionych w jednej linii w module odczytu. Każdy z tych czujników może być uważany za pojedynczą fotodiodę dokonującą pomiaru intensywności światła znajdującego się bezpośrednio przed nim. Każdy z czujników światła w czytniku CCD jest niezwykle mały, a ponieważ takich czytników są setki w jednej linii, wzór napięciowy identyczny jak wzór kodu kreskowego generowany jest w skanerze dzięki sekwencyjnemu mierzeniu napięcia w każdym z czujników ustawionych w szeregu. Istotną różnicą pomiędzy czytnikiem CCD a skanerem laserowym jest fakt, że czytnik CCD dokonuje pomiaru wyemitowanego światła otaczającego z kodu kreskowego, podczas gdy skaner laserowy mierzy odbite światło o określonej częstotliwości pochodzące z samego skanera.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce