Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Mechatronika promuje energię słoneczną

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

Wieloosiowy sterownik ruchu, inteligentna kamera i CAD przeznaczony do współpracy przyspieszają rozwój prototypu urządzenia przeznaczonego do produkcji ogniw słonecznych

 

Skoro w USA rozważa się rozwiązania umożliwiające zmniejszenie zależności kraju od zagranicznej ropy, technologią wysuwającą się na pierwszy plan jest wykorzystanie energii słonecznej.

W tym dziesięcioleciu nastąpił gwałtowny rozwój techniki solarnej. W roku 2006 przemysł technik solarnych pozyskał ponad 4,4 miliarda dolarów na rynkach kapitałowych, co stanowi silny dowód na to, że Wall Street jest przekonana o tym, iż technologia ta odegra zasadniczą rolę w dywersyfikacji źródeł pierwotnej energii tego kraju. Według Solar Energy Industries Assn, pod koniec roku 2007 rynek energii słonecznej miał szanse osiągnąć wyższy o ponad 60 % wzrost w porównaniu z tempem wzrostu z 2006 roku.

Ponadto, jeśli Kongres zaakceptuje proponowane 80-letnie przedłużenie 30-procentowej ulgi podatkowej na inwestycje biznesowe w przemysł energii słonecznej, a także czasowe zwolnienia podatkowe na domowe instalacje słoneczne, tempo wzrostu przemysłu związanego z tą energią nadal będzie rosnąć, stwarzając przy okazji tysiące miejsc pracy dla specjalistów w zakresie energii słonecznej.

Wspomniane korzystne perspektywy stanowią duże wyzwanie dla firm produkujących segmenty ogniw fotoelektrycznych, z których składają się bloki systemów energii słonecznej. Do firmy przemysłowej Owens Design (ODI), o dwudziestopięcioletnim doświadczeniu w zakresie opracowywania systemów automatyzacji dla firm wytwarzających sprzęt dla zakładów produkujących półprzewodniki i urządzenia pamięci masowej, zwróciło się niedawno nowe przedsiębiorstwo zajmujące się energią słoneczną. Przedsiębiorstwo to przedstawiło swój proces fotoelektryczny, odbywający się z wykorzystaniem narzędzi ręcznych. Wyraźnie brakowało mu jednak sprzętu zautomatyzowanego, by mogło zwiększyć swoją zdolność wytwórczą, co z kolei pozwoliłoby spełnić rosnące zapotrzebowanie rynkowe.

 

Stawić czoło wyzwaniu

Próbując sprostać temu projektowi, ODI napotkało duże trudności. Proces produkcyjny ogniw fotoelektrycznych (PV), stosowany przez klienta ODI, wymaga dokładnego oddzielenia delikatnych ogniw fotoelektrycznych, posortowania ich i umieszczenia w specjalnych nośnikach w celu przeprowadzenia następnej operacji. Aby skontrolować wady powierzchni i wymiarów oraz zapewnić mechanizm zwrotny położenia dla robotyki, potrzebny byłby również, na etapach wejściowym i wyjściowym, system automatycznej kontroli optycznej. Także złożoność narzędzia oraz krótki czas przeznaczony na opracowanie wymagały nowego podejścia do systemu sterowania, instalacji elektrycznej, okablowania i opracowania oprogramowania.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce