Małe i wytrzymałe innowacje
-- czwartek, 07 maj 2009
Navistar nazywa nową technologię “wytrzymałymi lekkimi pokrywami silnika z laminatu SMC,” przy czym SMC oznacza elementy kompozytowe w postaci arkuszy (ang. sheet molding compound), wytworzone w procesie formowania tłocznego, wykorzystujące żywice i wypełniacze poliestrowe. SMC to ta sama technologia, która została zastąpiona w masce silnika Corvette węglowymi włóknami kompozytowymi.
Konieczne było wyeliminowanie nieorganicznych wypełniaczy w celu zmniejszenia wagi – stwierdza Helena Twardowska, starszy naukowiec w Ashland w Dublinie, Ohio. Nanoglinki to bardzo skuteczny wypełniacz ze względu na bardzo duży obszar powierzchniowy wynoszący 740 m2/g, co umożliwia obniżenie wskaźników wypełniacza z zakresu od 150 do 200 części wagowych do 25 - 50 części wagowych.
Nanoglinki mają dodatkowe korzystne właściwości. Jedną z nich jest lepszy współczynnik giętny i gładkość powierzchniowa. Przy wysokich temperaturach współczynnik materiałów wzrasta o 20 procent. Powierzchnia z mikrosfer szklanych, które były do tej pory w wielu przypadkach stosowane dla lekkich kompozytów SMC, po piaskowaniu może okazać się trudna do pomalowania.
Koszt surowca lekkich kompozytów SMC jest o 15 procent wyższy niż standardowy SMC, który ma ciężar właściwy równy 1,9. Na przykład aluminium mogłoby umożliwić wytworzenie części o tej samej wielkości przy nieco większych oszczędnościach wymiarowych (11,8 w porównaniu do 9,5 kg), lecz jego koszt wynosiłby ponad dwa razy więcej niż koszty standardowego SMC.
Mikroinżynieria stanowić będzie postęp technologiczny, którego znaczenie będzie coraz większe, zwłaszcza w technologii narzędzi medycznych.
Najbardziej rozpowszechnionym błędnym mniemaniem dotyczącym mikroformowania jest założenie, że przypomina makroformowanie - twierdzi Donna Bibber, prezes, Micro Engineering Solutions, Charlton City, MA. Nie jest to prawdą. Jest po prostu zupełnie inne. Projekty są różne i narzędzia są różne, podobnie jak procesy i protokoły pomiarowe. Nie można wytworzyć czegoś, czego nie można obmierzyć - stwierdza Bibber. Konieczna jest możliwość potwierdzenia, że część otrzymywana z formy odpowiada wymaganiom.