Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Linie produkcyjne – nowoczesne systemy produkcji

-- wtorek, 01 maj 2007

RYS. 8 Linia produkcyjna, małoseryjna

Produkcja rozpoczyna się dwuetapowo z jednego magazynu materiałowego. Na dwóch stanowiskach blacha jest formatowana na poszczególne elementy wchodzące w skład gotowego wyrobu, a następnie składowana w podręcznych magazynach, zapewniających ciągłość produkcji. Kolejnym etapem jest formowanie blachy – na obrabiarce CNC oraz konwencjonalnej giętarce krawędziowej. Kolejnym etapem linii produkcyjnej jest składowanie półwyrobów. Równolegle na stanowiskach obok realizowany jest proces wytwórczy dodatkowych elementów, wchodzących w skład drzwi, takich jak: wsporniki, usztywnienia etc. Po wykonaniu ościeżnic oraz skrzydeł wykonywany jest montaż tych półwyrobów, które w dalszej kolejności są składowane w magazynie. Ostatnim procesem w przedstawionej linii produkcyjnej jest kompletny montaż. Należy również zwrócić uwagę, że w skład gotowego wyrobu wchodzą elementy importowane (z zewnątrz zakładu). Gotowe wyroby transportowane są do magazynu, z opisanymi numerami zleceń od poszczególnych zamówień.

Innym typem linii produkcyjnej jest całkowicie zautomatyzowana linia, wyposażona: w systemy podajników, manipulatorów oraz obrabiarek CNC, systemy magazynowania oraz całkowicie komputerowy system zarządzania procesem produkcyjnym.

Tego typu linie produkcyjne z pełnym powodzeniem funkcjonują w produkcji masowej, w której jakiekolwiek zmiany procesu technologicznego pociągają za sobą bardzo wysokie koszty. Produkcja opierająca się na całkowicie zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, jest w stanie zabezpieczyć potrzeby rynku nawet w milionach sztuk wyrobu. Automatyczne linie produkcyjne są stosowane obecnie w wielu branżach, tj.: budownictwo, przemysł spożywczy, szerokopojęta mechanika, przemysł samochodowy oraz wiele innych.

RYS. 9 Linia produkcyjna, małoseryjna

 

Na rysunku 9 został przestawiony przykład automatycznej linii produkcyjnej, wyposażonej w podajniki oraz obrabiarki CNC.

Autor: TEKST I RYSUNKI: PAWEŁ LONKWIC


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce