Linie produkcyjne – nowoczesne systemy produkcji
-- wtorek, 01 maj 2007
RYS. 8 Linia produkcyjna, małoseryjna
Produkcja rozpoczyna się dwuetapowo z jednego magazynu materiałowego. Na dwóch stanowiskach blacha jest formatowana na poszczególne elementy wchodzące w skład gotowego wyrobu, a następnie składowana w podręcznych magazynach, zapewniających ciągłość produkcji. Kolejnym etapem jest formowanie blachy – na obrabiarce CNC oraz konwencjonalnej giętarce krawędziowej. Kolejnym etapem linii produkcyjnej jest składowanie półwyrobów. Równolegle na stanowiskach obok realizowany jest proces wytwórczy dodatkowych elementów, wchodzących w skład drzwi, takich jak: wsporniki, usztywnienia etc. Po wykonaniu ościeżnic oraz skrzydeł wykonywany jest montaż tych półwyrobów, które w dalszej kolejności są składowane w magazynie. Ostatnim procesem w przedstawionej linii produkcyjnej jest kompletny montaż. Należy również zwrócić uwagę, że w skład gotowego wyrobu wchodzą elementy importowane (z zewnątrz zakładu). Gotowe wyroby transportowane są do magazynu, z opisanymi numerami zleceń od poszczególnych zamówień.
Innym typem linii produkcyjnej jest całkowicie zautomatyzowana linia, wyposażona: w systemy podajników, manipulatorów oraz obrabiarek CNC, systemy magazynowania oraz całkowicie komputerowy system zarządzania procesem produkcyjnym.
Tego typu linie produkcyjne z pełnym powodzeniem funkcjonują w produkcji masowej, w której jakiekolwiek zmiany procesu technologicznego pociągają za sobą bardzo wysokie koszty. Produkcja opierająca się na całkowicie zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, jest w stanie zabezpieczyć potrzeby rynku nawet w milionach sztuk wyrobu. Automatyczne linie produkcyjne są stosowane obecnie w wielu branżach, tj.: budownictwo, przemysł spożywczy, szerokopojęta mechanika, przemysł samochodowy oraz wiele innych.
RYS. 9 Linia produkcyjna, małoseryjna
Na rysunku 9 został przestawiony przykład automatycznej linii produkcyjnej, wyposażonej w podajniki oraz obrabiarki CNC.