Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Linie produkcyjne – nowoczesne systemy produkcji

-- wtorek, 01 maj 2007

– język programowania sterownika PLC rozumie się język zapisu algorytmu sterowania (programu użytkownika).

Rozmieszczenie maszyn w procesie produkcyjnym

W rozmieszczeniu technologicznym wszystkie podobne elementy wyposażenia są umieszczone we wspólnych lokalizacjach, np. wiertarki zajmują jedno pomieszczenie, tokarki inne itd. (podobnie w szpitalu oddział chirurgiczny gromadzi jeden typ wyposażenia, oddział urologiczny inny).

RYS. 7 Przykład rozmieszczenia specjalistycznego w magazynie [1]

W ramach rozmieszczenia przedmiotowego całe wyposażenie służące do wytworzenia produktu, bez względu na pełnione funkcje, jest gromadzone na jednej powierzchni. Przykładem rozmieszczenia przedmiotowego jest linia produkcyjna przedstawiona na rysunku 4.

Równoważenie linii produkcyjnej wyznacza działania na każdym stanowisku pracy powodujące równomierne wykorzystanie linii, prowadzące do płynnego przepływu produktów i wysokiego wykorzystania oprzyrządowania. Innymi słowy, równoważenie linii produkcyjnej to usuwanie „wąskich gardeł” systemu wytwarzania.

Rozmieszczenie służące wytwarzaniu produktów składających się z elementów wytwarzanych w ramach prac rzemieślniczych i składanych w ramach linii produkcyjnej nazywamy hybrydowym – mieszanym. Komórka wytwórcza (gniazdo obróbcze) jest rozmieszczeniem, w którym dominuje układ technologiczny, ale niektóre operacje zostały określone przedmiotowo.

W rozmieszczeniu stałym produkt nie jest przemieszczany, np. w przypadku okrętu wszystkie elementy i narzędzia są dostarczane w pobliże produktu.

Z kolei przykładem rozmieszczenia specjalistycznego może być sklep, hurtownia, biuro (rys. 7). W tych przypadkach wykorzystuje się podobne narzędzia projektowania rozmieszczenia, uwzględniając specyficzne potrzeby.

Praktyczne zastosowanie linii produkcyjnej

W rozdziale tym przedstawimy praktyczny model linii produkcyjnej jednej z firm polskich produkującej... drzwi. Omawiana linia produkcyjna, zgodnie z rys. 1, przedstawia produkcję małoseryjną. Linia produkcyjna, przedstawiona na rys. 8, jest linią, która nie jest wyposażona w zautomatyzowane podajniki, a jedynie w konwencjonalne obrabiarki. Jest to przykład typowej linii produkcyjnej, w której kluczową rolę odgrywają pracownicy. Profil produkcji różni się typami wykonań poszczególnych wyrobów. Linia produkcyjna wyposażona jest w konwencjonalne obrabiarki do kształtowania blachy oraz jedną obrabiarkę CNC przeznaczoną do wykonywania otworów.

Autor: TEKST I RYSUNKI: PAWEŁ LONKWIC


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce