Linie produkcyjne – nowoczesne systemy produkcji
-- wtorek, 01 maj 2007
Do ESP zalicza się automatyzację, integrację i elastyczność [3], gdzie:
- Integracja – to zespolenie, złączenie elementów w pewną całość, rozpatrywane jako techniczne i funkcjonalne.
- Elastyczna automatyzacja systemu produkcyjnego – oznacza zdolność do bezobsługowej realizacji zadań produkcyjnych w określonym czasie.
- Integracja techniczna ESP – oznacza redukcję liczby elementów systemu lub czynności realizowanych przez system bez zmniejszenia jego możliwości funkcjonalnych.
- Integracja funkcjonalna ESP – polega na zwiększeniu autonomii przez zwiększenie zakresu funkcji i procesów realizowanych w systemie, w wyniku włączenia do niego niezbędnych procesów, takich jak: proces produkcji, planowanie, sterowanie, przepływanie narzędzi i materiałów, procesów KJ i projektowania.
- Elastyczność ESP – jest to właściwość wyrażająca zdolność systemu do przystosowania się do zmiennych warunków produkcyjnych i zastępowania funkcji elementów uszkodzonych przez jego pozostałe elementy.
Sterowanie obrabiarkami w liniach produkcyjnych
Linie produkcyjne zostały stworzone z myślą o zwiększeniu wydajności zakładów produkcyjnych. Głównym zadaniem linii produkcyjnych jest zminimalizowanie czasów pośrednich związanych z transportem detali między stanowiskami itp. Zasadne jest również stwierdzenie, że w tym celu zostały opracowane całe centra obróbcze, które mają znacznie większe możliwości niż maszyny konwencjonalne.
RYS. 4 Rozmieszczenie przedmiotowe na kształt linii montażowych [1]
Podobnie jak typ produkcji, również typ wykorzystywanej automatyzacji zależy od wielkości produkcji [3]:
- Sztywna automatyzacja – jest odpowiednia do masowej, rzadko zmienianej produkcji.
- Elastyczna automatyzacja – jest odpowiednia do dużych partii produkcyjnych, często ulegających zmianie.