Linie produkcyjne – nowoczesne systemy produkcji
-- wtorek, 01 maj 2007
RYS. 2 Podział stanowisk w linii produkcyjnej w procesie masowym [1]
Budowa linii produkcyjnej jest uzależniona od ilości produkowanych detali. Analizując procesy produkcyjne, można wyróżnić kilka podstawowych typów działań wytwórczych, z których każdy ma inną charakterystykę kosztów, czasu wprowadzania zmian itp. Poniżej wymieniono podstawowe typy produkcji:
- produkcja jednostkowa – pojedynczy produkt (np. budowa domu),
- produkcja małoseryjna – praca rzemieślnicza polegająca na wytwarzaniu kilku podobnych produktów,
- produkcja seryjna – pozwalająca na wytwarzanie dużych serii powtarzalnych produktów,
- produkcja masowa – oznacza wytwarzanie dużej liczby identycznych produktów,
- produkcja ciągła – to np. rafinacja ropy naftowej czy produkcja papieru.
Produkcja małoseryjna realizowana jest głównie w niewielkich uniwersalnych warsztatach rzemieślniczych, w których pojawiają się różne zamówienia na niewielkie partie produktów. Zazwyczaj maszyny i urządzenia mają stałe rozmieszczenie, natomiast produkty są przemieszczane w zależności od charakterystyki wyrobu. Produkcja masowa wyraża się wykorzystaniem w wytwarzaniu dużej liczby powtarzalnych produktów oraz charakteryzuje się wysoką wydajnością i małą elastycznością. Zmiana produktu najczęściej wymaga zmiany ustawienia maszyn.
RYS. 3 W ramach rozmieszczenia technologicznego produkty przemierzają różne drogi [1]
Ustawienie maszyn w procesie produkcyjnym jest zależne od typu produkcji oraz możliwości zakładu. Na rysunkach 1 i 2 przedstawione są dwa przykłady ustawienia maszyn dla produkcji małoseryjnej i masowej. Firmy, w których są rozwijane nowoczesne systemy produkcyjne, nie są w stanie obyć się bez ESP, czyli Elastycznych Systemów Produkcyjnych (ang. FMS Flexible Manufacturing System). Innymi słowy jest to:
- zintegrowany, sterowany komputerowo kompleks maszyn i urządzeń technologicznych, sterowanych numerycznie (CNC); urządzeń przemieszczania materiałów i pomocy warsztatowych oraz automatycznych urządzeń pomiarowych i diagnostycznych, z minimalną obsługą ręczną i krótkimi czasami przezbrojeń;
- kompleks maszyn i urządzeń technologicznych mogący produkować dowolny wyrób należący do określonej klasy przedmiotów o wspólnych cechach technologicznych i zróżnicowanych cechach konstrukcyjnych w ramach swych określonych możliwości, zgodnie z wymaganą kolejnością [1].