Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Kto zbuduje wszystkie te turbiny?

-- czwartek, 19 marzec 2009

Słońce zachodzi nad tymi turbinami, ale nie nad energią wiatrową, która w USA jest gotowa na gwałtowny wzrost popularności

Chyba jedną z największych ironii otaczających alternatywne źródła energii jest fakt, że wiele zastrzeżeń dotyczących energii wiatrowej skupia się na jej wpływie na środowisko naturalne. Jednak podczas gdy krytycy wyrażają swoje obawy na temat losu ptaków, widoków i hałasu, na horyzoncie ukazuje się o wiele większa przeszkoda - przeszkoda, której wielu ze zwolenników tego typu energii nie wzięło jeszcze pod uwagę. Wygląda na to, że energia wiatrowa staje się ofiarą swojego własnego sukcesu.

Światowy popyt na wyposażenie do korzystania z energii wiatrowej przekracza podaż - stwierdza John Dunlop, starszy inżynier ds. służb technicznych pracujący w Amerykańskim Zrzeszeniu Energetyki Wiatrowej (American Wind Energy Association - AWEA). Baza produkcyjna, która wytwarza olbrzymie podzespoły konstrukcyjne, łopaty wirników, generatory i skrzynie przekładniowe, składające się na dzisiejsze, zaawansowane technicznie turbiny wiatrowe, po prostu nie jest w stanie sprostać ilości planowanych i realizowanych instalacji. Dunlop podkreśla, że zakupione dziś turbiny wiatrowe zostaną prawdopodobnie dostarczone dopiero w roku 2011 lub 2012. Taki jest w tej chwili czas realizacji - dodaje.

Długość okresów realizacji zamówień potwierdzają także dostawcy kluczowych podzespołów. W większości przypadków prawdopodobny jest rok 2012 - nadmienia Parthiv Amin, prezes Winergy Drive Systems, firmy kontrolowanej przez Siemens Energy & Automation i producenta skrzyń przekładniowych oraz podzespołów do przenoszenia mocy wykorzystywanych w turbinach wiatrowych.

Znaczna część zamówień pochodzi z USA. Według AWEA, roczne tempo wzrostu wydajności energii wiatrowej wyniosło w USA 29 procent w 5-letnim okresie, kończącym się w roku 2007. Prognozy zrzeszenia podają, że moc zainstalowana wzrośnie z 17 000 MW pod koniec roku 2007 do 25 000 MW na początku bieżącego roku. Niemcy, aktualny światowy lider pod względem mocy zainstalowanej, pod koniec roku 2007 miały podłączone do sieci 22 000 MW. Już w bieżącym roku ponownie przejmiemy prowadzenie, które mieliśmy do roku 1997 - twierdzi Dunlop.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce