Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Konstruując kubek dobrej kawy

-- czwartek, 01 maj 2008

Umiejętności w dziedzinie budowy maszyn, jak również wiedza praktyczna dotycząca sterowania systemami przyczyniły się do wyprodukowania zautomatyzowanego urządzenia do palenia i parzenia kawy znanego pod nazwą Javabot.

System magazynowania Javabot składa się z pojemników na ziarna palone i zielone. Każdy pojemnik charakteryzuje się budową modularną oraz własnym systemem dozującym umożliwiającym ich późniejsze stopniowe powiększanie.

Gdyby Willy Wonka zaprojektował sklep oferujący kawę, prawdopodobnie byłoby to coś w rodzaju kawiarni pod nazwą Roasting Plant Coffee Co. zlokalizowanej w Nowym Jorku. Roasting Plant wyposażona w skomplikowane urządzenie do zautomatyzowanej produkcji kawy, funkcjonuje, podobnie jak w przypadku małej fabryki, jak kawiarnia w sektorze handlu detalicznego. Ziarna kawy przemieszczają się nad głowami przez rury pneumatyczne, przemykając przez kolejne magazynki, stację palenia, młynek i maszynę do parzenia kawy.

Willy mógłby nie doceniać w pełni stopnia zautomatyzowania. Nowoczesny system sterowania sam przeprowadza całą operację bez dodatkowej obsługi. W rzeczy samej urządzenie w ogóle nie wymaga pracy manualnej z wyjątkiem takich czynności, jak wsypanie surowych ziaren kawy i podanie gotowej kawy.

Roasting Plant to pomysł Mike’a Caswell’a, byłego inżyniera firmy Starbucks, w której pracował on nad projektami łańcucha dostaw i efektywnością eksploatacyjną. Mile wspomina ten okres. – Starbucks naprawdę pomogło mi wzmocnić moją pasję do kawy – twierdzi. Wcześniej pracował również jako inżynier ds. produkcji, między innymi w Digital Equipment. Zatem również kwestia automatyzacji fabryki była mu dobrze znana, szczególnie jej potencjał związany z możliwością udoskonalania jakości produktu.

Jego koncepcja zautomatyzowanej kawiarni, której w Europie nadano patent, a w Stanach Zjednoczonych już go zgłoszono, nie polega na automatyzacji dla samej tylko automatyzacji. Nie uwzględnia ona również zastosowania automatyzacji tylko i wyłącznie w celu redukcji kosztów pracy. Automatyzacja służy Caswell’owi przede wszystkim jako spełnienie wewnętrznego pragnienia o zaparzeniu po prostu lepszej kawy. – Przystąpiłem do przygotowywania możliwie najświeższego i najsmaczniejszego kubka kawy. Automatyzacja właśnie to umożliwia – twierdzi.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce