Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Konstruktor Roku 2008: Carbon Design

-- środa, 18 marzec 2009

Produkują najnowocześniejsze na świecie rowery typu handbike z włókien węglowych i kewlarowych z elementami tytanowymi. Nie kopiują cudzych pomysłów: niemal wszystkie podzespoły, poza typowym osprzętem rowerowym, wykonują samodzielnie - nawet piasty. To zadecydowało o przyznaniu polskiej firmie Carbon Design tytułu Konstruktora Roku 2008 przez redakcję Design News Polska.

Nieczęsto zdarza się, że przysługa wyświadczona znajomym kończy się produkcją sprzętu światowej klasy. Jednak tam, gdzie mamy do czynienia z melanżem pasji, wiedzy i wytrwałości, możemy prognozować niemal pewny sukces. Projektanci Carbon Design mogą się nim cieszyć również dlatego, że od początku postawili na najnowocześniejsze materiały. Jarosław Baranowski, główny konstruktor i założyciel firmy Magnus (zmiana nazwy na Carbon Design nastąpiła w 2007 roku), od wielu lat pasjonował się możliwościami,jakie tkwią we włóknach węglowych. Od lat 90-ych XX wieku, wtedy jeszcze jako amator, tworzył w przydomowym warsztacie szereg różnych konstrukcji z tego właśnie materiału.

- Ja wiem, że gospodarka oparta na węglu to obecnie drażliwy temat - żartuje Jarosław Baranowski - Jednak akurat w tym przypadku mówimy o technologiach przyszłości. Pracę z kompozytami od zawsze traktuję jako wspaniałą, twórczą zabawę i pewnie dlatego udało się osiągnąć coś wartościowego.

W 2003 roku Jarosław Baranowski na prośbę znajomych zaprojektował i wykonał pierwszy polski „węglowy” rower poziomy napędzany siłą rąk (tzw. handbike). To była taka nietypowa, przyjacielska przysługa, która miała ułatwić życie niepełnosprawnej osobie. Jak się okazało, przysługa wyjątkowo udana. Niezwykle lekka i sztywna rama pozwoliła na osiągnięcie ponadprzeciętnych właściwości jezdnych. Dwoma głównymi atutami maszyny były wytrzymałość i szybkość. Znakomite opinie o możliwościach roweru szybko przeniknęły do środowiska niepełnosprawnych sportowców - rodzimych, ale także zagranicznych. To właśnie stamtąd napłynęły kolejne zamówienia. Wtedy Jarosław Baranowski postawił wszystko na jedną kartę. Zdecydował, że dotychczasowe hobby będzie sposobem na życie. Do współpracy przekonał kilku kolegów z Politechniki Warszawskiej. Ryzyko opłaciło się. W ciągu kilku kolejnych lat zespół Carbon Design zyskał miano światowej klasy specjalistów od ultralekkich konstrukcji z najnowszych kompozytów: włókien węglowych, kewlarowych oraz bazaltowych. W warszawskiej Białołęce zaczęły powstawać rowerowe konstrukcje służące do ścigania, rehabilitacji i rekreacji. Dość szybko popyt przewyższył podaż. Jarosław Baranowski potrzebował więcej ludzi i maszyn. Po kapitał udał się w 2008 roku na giełdowy rynek NewConnect, gdzie bez większych problemów zdobył zaufanie inwestorów. W ten sposób stało się coś, co zdarza się zbyt rzadko: polska myśl techniczna umiała wykorzystać fakt, że trafiła na odpowiedni rynek w odpowiednim czasie. I już na początku 2008 roku handbike JetStream został uznany przez jury największych polskich targów rowerowych w Warszawie za najlepszy produkt polski.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Fabryka Roku 2020
2020-12-09 - 2020-12-09
Miejsce: Warszawa
Konferencja DESIGNTECH 2021
2021-03-04 - 2021-03-04
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa SMART AUTO 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: Wrocław
Konferencja i Wystawa BATTERY POWER 2021
2021-05-27 - 2021-05-27
Miejsce: WrocławO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce