Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Kierunki rozwoju systemów CAD: KBE (cz. IV)

-- sobota, 01 wrzesień 2007

Pomysł nowego wyrobu, nawet jeśli nie rodzi się w biurze konstrukcyjnym czy technologicznym, jest realizowany przez konstruktora lub zespół konstruktorów, którzy oceniają przydatność, możliwość wykonania, koszt itd., aby dobre idee zamienić w gotowe do wdrożenia projekty. Każda, nawet najbardziej wyrafinowana koncepcja nowego wyrobu jest na kolejnych etapach wdrażania projektu opisana szczegółowo za pomocą koniecznych do wykonania zadań lub standardowych procedur konstrukcyjnych. Te z kolei trafiają do realizacji w wyspecjalizowanych zespołach konstruktorów 

RYS. 1. Struktura początkowa modelu przestrzennego przedniej części samochodu

Można więc z pewnym, ale niewielkim, uproszczeniem powiedzieć, że praca konstruktora jest zazwyczaj „rutynowym przetworzeniem” wymagań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i technologicznych na poprawną definicję (2D/3D) tej części wyrobu, za jaką jest on odpowiedzialny. Określenie „rutynowe przetworzenie” oznacza, że konstruktor wie JAK i DLACZEGO, co w kontekście nowego wyrobu oznacza jedynie zastosowanie znanej procedury i wiedzy konstrukcyjnej.

Jeśli konstruktor pracuje w środowisku CAD, to w jakimś stopniu jego rutynowe zadania są wspomagane przez katalogi elementów typowych. A dlaczego nie zrobić kroku dalej w kierunku wspomagania nie tylko pojedynczych zadań, ale pewnych procesów konstrukcyjnych? Zwłaszcza wtedy, gdy taki typowy proces konstrukcyjny może być zdefiniowany jako zestaw kolejnych typowych zadań, które konstruktor musi wykonać.

Kiedy zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób omówić tak rozumiane zastosowanie KBE w projektowaniu, doszedłem do wniosku, że nic tak nie przemawia do wyobraźni konstruktora jak rysunek lub obraz. Najlepszy byłby w tym miejscu model przestrzenny lub jeszcze lepiej nagranie wideo, ale na razie musi wystarczyć słowo i statyczny obraz. Kto wie, może kiedyś w internetowym polskim wydaniu Design News (http://www.designnews.pl) będzie można zamieszczać wersje multimedialne? Dzisiaj proponuję omówienie kolejnego przykładu w formule nieco komiksowej – mało słów, ale za to dużo obrazków, które, mam nadzieję, można „czytać” i wyobrazić sobie historię powstawania nowego wyrobu. W tym miejscu muszę przeprosić fachowców z branży samochodowej za uproszczenie przykładu a na swoje usprawiedliwienie mam jedynie to, że jestem po prostu inżynierem mechanikiem „ogólnego rażenia”, czyli bez praktycznego doświadczenia w tej branży.

Autor: TEKST I RYSUNKI: ANDRZEJ WEŁYCZKO


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce