Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Jak obniżyć koszty?

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

Zastąpienie jednych materiałów innymi może zapewnić ogromne oszczędności w sytuacji gwałtownie rosnących kosztów metali i tworzyw sztucznych. GM przyjmuje nową strategię.

GM wykorzystuje więcej formowanego tworzywa w postaci arkuszy w Pontiaku Solstice. 

Silny popyt w Azji spowodował, że w ciągu ostatnich trzech lat zapasy podstawowych metali uległy zmniejszeniu, a ceny wzrosły. Problem ten powiększyły jeszcze niewystarczające inwestycje po katastrofie cenowej pod koniec roku 2001 i w 2002.

W roku 2003 tona ołowiu kosztowała 500 dolarów, ale cena ta wzrosła w sierpniu już do 3.400 dolarów. Tona niklu w maju 2003 roku kosztowała 7.000 dolarów, a potem już 50.000 dolarów. Teraz kosztuje 28.000 dolarów. Cena tony kobaltu wzrosła w 2004 z 1.250 dolarów do 74.000 dolarów i ustabilizowała się na poziomie 50.000 dolarów.

W wyniku tego marże zysku producentów OEM zmniejszyły się, co z kolei wzbudziło zainteresowanie materiałami zastępczymi, a także alternatywnymi technologiami, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia kosztów. W niektórych przypadkach, zastosowanie nowych rozwiązań pociągnęło za sobą wzrost jakości i uproszenie budowy produktu.

Jedną z firm aktywnie poszukujących nowych rozwiązań materiałowych jest General Motors, firma, której dyrektor ds. łańcucha dostaw, Bo I. Andersson, powiedział reporterom podczas niedawnej konferencji, że ceny materiałów są „straszne” i że GM bada możliwości zastąpienia drogich materiałów innymi.

W wywiadzie udzielonym Design News Andersson oświadczył, że główną strategią jest opracowanie opcji materiałowych, zanim jeszcze powstanie projekt pojazdu, dzięki czemu GM ma pewien margines bezpieczeństwa, jeśli zaburzenia równowagi na rynku spowodują wzrost cen materiałów. Zwykle patrzymy, co da się zrobić, żeby stworzyć alternatywy, zanim jeszcze zaistnieje taka potrzeba – dodaje Andersson. W jednym z naszych globalnych programów uwzględniliśmy opcję (przed przygotowaniem właściwego projektu pojazdu), że oprócz stalowych zbiorników paliwa zastosujemy także plastikowe.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce