Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Główne atrakcje w Hanowerze

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

Innowacyjne roboty firmy KUKA, Festo oraz innych zdominowały wystawę

 

Po raz kolejny targi w Hanowerze zdominowały roboty. Głównymi atrakcjami był najsilniejszy na świecie robot o ramieniu przegubowym – nowe osiągnięcia konstrukcyjne mające na celu uczynić roboty bezpieczniejszymi dla pracujących w pobliżu ludzi oraz nowy pawilon przeznaczony dla robotów mobilnych. A oto szczegóły dotyczące każdej z nich.

 

Najsilniejsze na świecie ramię robota

Na targach można było obejrzeć debiut nowego motoryzacyjnego gniazda montażowego zbudowanego wokół najsilniejszego na świecie 6-osiowego robota Titan firmy KUKA. Robot Titan mogący podnosić ładunek o masie do 1000 kg przy zasięgu do 4000 mm został wykorzystany do podniesienia kompletnego nadwozia samochodu, podczas gdy drugi, zsynchronizowany robot wykonywał zadania związane z montażem kół. Takie gniazdo montażowe firma IBG Automation zbudowała niedawno dla BMW. Pokazujemy je po raz pierwszy - stwierdza Jorg Sommer, inżynier i kierownik projektu w IBG. Według Sommera, wcześniejsze wersje gniazda montażowego IBG służyły do przesuwania nadwozi samochodów na przenośniku wzdłuż linii produkcyjnej. Jednak zdolność udźwigu Titana sprawia, że robot może teraz przenosić również metal. Uzupełnieniem gniazda montażowego jest trójwymiarowy system wizyjny firmy ISRA VISION oraz zaawansowane oprogramowanie sterujące, synchronizujące ruchy dwóch robotów.

Festo stworzyła robota wyposażonego w ramię przegubowe, który porusza się dzięki 12 siłownikom stanowiącym „mięśnie pneumatyczne” opracowane przez tę firmę.

 

Przyjazne dla człowieka

Zbliżanie się pracowników na zbyt małą odległość do szybko poruszających się robotów to na ogół niezbyt dobry pomysł, ale naukowcy zajmujący się badaniem robotów oraz ich dostawcy dokładają wszelkich starań, by zminimalizować zagrożenia związane ze zderzeniem stali z ciałem ludzkim. Przykładowo, obecna na targach firma Neuronics wykorzystuje czujniki i techniki sztucznej inteligencji, by stworzyć robota o samoświadomości, która nakazuje mu unikać ludzi. Ten humanoidalny robot nazwany „Katana” niedawno został poddany badaniom bezpieczeństwa UE, w wyniku których otrzymał pozwolenie na działanie bez stosowanych zazwyczaj barier zabezpieczających. Tworzenie robotów o większej elastyczności mechanicznej to z kolei inne powszechne podejście do uczynienia ich bardziej przyjaznymi dla człowieka. Na przykład ROMO, firmy FerRobotics Compliant Robot Technology, jest czuły na ciśnienie i kontakt, a także potrafi zmniejszyć natężenie siły na żądanie.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce