Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Firma ITM-Power oznajmia przełom związany z membraną polimerową w elektrolizerach wodoru

-- środa, 26 listopad 2008

Firma ITM-Power oznajmia przełom związany z membraną polimerową w elektrolizerach wodoru

Nowy polimer firmy ITM-Power obniża koszty polimerów membranowych

Elektrolizer wielkości automatu sprzedającego Colę firmy ITM-Power stosowany jako paliwo firmowego Forda Focusa napędzanego wodorem.

Brytyjska firma dokonała przełomu w technologii związanej z elektrolizerem i ogniwami paliwowymi, która oferuje możliwość pokonania jednej z barier cenowych wodoru.

Firma ITM-Power opracowywała nowy polimer przez osiem lat, który w opinii jej dyrektora naczelnego Jim Heathcote’a zmniejsza koszty metra kwadratowego polimeru membranowego z USD 500 na jedynie USD 5. Membrany polimerowe oddzielają wodór od tlenu i przemieniają go w gaz przenoszący energię. W ogniwie paliwowym membrana oddziela protony wodoru od elektronów, które wytwarzają prąd elektryczny.

Membrana jest najdroższym elementem w elektrolizerze – twierdzi Heathcote. Po zbudowaniu elektrolizera przez ITM, którego zadaniem jest przedstawienie technologii membrany, firma jest gotowa do udzielania licencji na swoją opatentowaną technologię membranową producentom elektrolizerów, takim jak Proton Energy Systems, GE lub Norsk Hydro w Norwegii.

Rozmawialiśmy z małymi i dużymi firmami. Te duże nie są tak szybkie jak te małe i przyjdą do nas, gdy będą na to gotowe – dodaje Heathcote.

Zamknij oczy i wyobraź sobie kulkę wełny trzymaną w obu rękach. Weź olbrzymie nożyczki i potnij ją, a następnie znów uformuj w kulkę. To nadal będzie kulka z wełny – dodaje, opisując polimer splecony firmy ITM. Wyjaśnił też, że niestety polimery te mają trwałość jedynie 50 do 100 godzin, po czym końce włókien polimeru zostaną zniszczone przez wodór i tlen.

Tak więc przez całe lata wykorzystywano fluor do tworzenia takich fluoropolimerów, jak Dupont Nafion, lecz tego rodzaju membrana jest bardzo droga, nawet na poziomie USD 500 za kwadratowy element, jak poinformował Heathcote. Firma ITM opracowała sposób pozwalający na zrezygnowanie z fluoru, co umożliwia pozbycie się końcówek włókien; dzięki temu następuje jedynie niewielka degradacja albo wręcz wcale. Membrana ITM nazywana jest „jonowo przewodzącym hydrofilowym polimerem o budowie osieciowanej” i Heathcote twierdzi, że została już opatentowana (poszukiwanie w Internecie wykazało istnienie opatentowanego materiału o podobnej nazwie, lecz o zupełnie innym zastosowaniu).


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce